Zündapp Z503 Women 250 white/green
Brand: Zündapp
Price: €1.061,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: fc3e189c-8a12-42cd-9b32-bd3aa7c57d6f
Description
Area of Use: Comfort
Type: Women's
Additional Information: Please check the bike frame size in the individual offers.
Weight: 26 kg
Gross Vehicle Weight: 120 kg
Secondary Colour: green
Main Colour: White
Wheel Size: 28 inch
Frame Material: Aluminium
Frame Geometry: Wave
Engine Model: Ananda M129
Engine Type: Hub Motor (front)
Torque: 40
Max. Supported Speed: 25 km/h
Power: 250 Watt
Battery Mount: Luggage Rack Battery
Type of Battery: Li-Ion
Battery Voltage: 36 V
Battery Power: 468 Wh
Features: StVZO Approval (German Law), with Luggage Rack, Light
Front Light: Led
Rear Light: Led
Number of Gears: 7
Gear System: With Internal Gear Hub
Rear Derailleurs: Shimano, Shimano Tourney
Braking System: Rim Brakes
Electricity Usage: 1
Cost per 100km: 0.3
Bike Type: Electric Bikes
Specifications
| Product Types | Electric City Bike, Low Step Electric Bike |
|---|---|
| Area of Use | Comfort |
| Type | Women's |
| Additional Information | Please check the bike frame size in the individual offers. |
| Weight | 26 kg |
| Gross Vehicle Weight | 120 kg |
| Secondary Colour | green |
| Main Colour | White |
| Wheel Size | 28 inch |
| Frame Material | Aluminium |
| Frame Geometry | Wave |
| Engine Model | Ananda M129 |
| Engine Type | Hub Motor (front) |
| Torque | 40 |
| Max. Supported Speed | 25 km/h |
| Power | 250 Watt |
| Battery Mount | Luggage Rack Battery |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Battery Voltage | 36 V |
| Battery Power | 468 Wh |
| Features | StVZO Approval (German Law), with Luggage Rack, Light |
| Front Light | Led |
| Rear Light | Led |
| Number of Gears | 7 |
| Gear System | With Internal Gear Hub |
| Rear Derailleurs | Shimano, Shimano Tourney |
| Braking System | Rim Brakes |
| Electricity Usage | 1 |
| Cost per 100km | 0.3 |
| Bike Type | Electric Bikes |
Reviews
Every penny well spent
Got exactly what I needed, very pleased
Came super fast and works great
Top quality, can't complain
Arrived super quickly and works great 😊
Very pleased with this
Fantastic product, really impressed
Ordering more for friends
Even better than I thought
Quality stuff 💯
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.