Schwalbe Smart Sam 18x1.50" Active Line
Brand: Schwalbe
Price: €10,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d19f9336-94e6-4343-9224-702f1903a57d
Description
Einsatzgebiete: Schotter, Asphalt
Serie: Schwalbe Smart Sam
besondere Eigenschaften: E-Bike Ready 25, mit Pannenschutz
Farbe: schwarz
Größe: 18 x 1,50 Zoll
Größe ETRTO: 40-355
Durchmesser: 18 Zoll
Kompatibilität: Felgenmaulweite 17-23 mm
Bauart: Drahtreifen
Pannenschutz: Schwalbe K-Guard
Karkasse: Kevlar
min. Reifendruck: 3,5 bar
max. Reifendruck: 6 bar
Gummimischungen: Performance, SBC
max. Belastbarkeit: 65 kg
Ausführung: Active Line
Specifications
| Produkttypen | MTB-Reifen, Trekking-Reifen |
|---|---|
| Einsatzgebiete | Schotter, Asphalt |
| Serie | Schwalbe Smart Sam |
| besondere Eigenschaften | E-Bike Ready 25, mit Pannenschutz |
| Farbe | schwarz |
| Größe | 18 x 1,50 Zoll |
| Größe ETRTO | 40-355 |
| Durchmesser | 18 Zoll |
| Kompatibilität | Felgenmaulweite 17-23 mm |
| Bauart | Drahtreifen |
| Pannenschutz | Schwalbe K-Guard |
| Karkasse | Kevlar |
| min. Reifendruck | 3,5 bar |
| max. Reifendruck | 6 bar |
| Gummimischungen | Performance, SBC |
| max. Belastbarkeit | 65 kg |
| Ausführung | Active Line |
Reviews
Got exactly what I needed, very pleased
Really impressed, no complaints
Got it super fast! Very happy
Great value for money
Couldn't fault it
Fantastic product, really impressed
cant fault it tbh
Everything came perfectly packaged
Ordering more for friends
Everything came perfectly packaged
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.