Schwalbe Nobby Nic Addix SpeedGrip 26 x 2.25 (57-559) (Evo ADDIX SpeedGrip)
Brand: Schwalbe
Price: €35,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 24d9fe2a-6ceb-4acb-b06e-2aef047b19c4
Description
Gewicht: 755 g
Serien: Schwalbe Nobby Nic, Schwalbe ADDIX
besondere Eigenschaften: mit ECE-R75 Zulassung, mit Pannenschutz
Farbe: schwarz
Größe: 26 x 2,25 Zoll
Größe ETRTO: 57-559
Durchmesser: 26 Zoll
Kompatibilität: Felgenmaulweite 19-29 mm
Bauart: Faltreifen, Tubeless Ready
Pannenschutzsysteme: Triple Compound, Schwalbe Double Defense
Karkassen: SnakeSkin, TL-Easy
min. Reifendruck: 1,8 bar
max. Reifendruck: 3,7 bar
TPI: 50
Gummimischung: Schwalbe Addix Speed
Reifenprofil: HS463
Ausführung: Evolution Line
Specifications
| Produkttypen | MTB-Reifen, Enduro Bike Reifen, Cross Country Reifen, All Mountain Reifen, E-Bike Reifen |
|---|---|
| Gewicht | 755 g |
| Serien | Schwalbe Nobby Nic, Schwalbe ADDIX |
| besondere Eigenschaften | mit ECE-R75 Zulassung, mit Pannenschutz |
| Farbe | schwarz |
| Größe | 26 x 2,25 Zoll |
| Größe ETRTO | 57-559 |
| Durchmesser | 26 Zoll |
| Kompatibilität | Felgenmaulweite 19-29 mm |
| Bauart | Faltreifen, Tubeless Ready |
| Pannenschutzsysteme | Triple Compound, Schwalbe Double Defense |
| Karkassen | SnakeSkin, TL-Easy |
| min. Reifendruck | 1,8 bar |
| max. Reifendruck | 3,7 bar |
| TPI | 50 |
| Gummimischung | Schwalbe Addix Speed |
| Reifenprofil | HS463 |
| Ausführung | Evolution Line |
Reviews
Very pleased with this
Got it super fast! Very happy
Brilliant!!!
Even better than I thought
Really good value for the price
Does the job perfectly... will be ordering more
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Exactly what I was looking for
Arrived well packaged, very pleased
Perfect.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.