Schwalbe Marathon Plus MTB 26 x 2.25 (57-599)
Brand: Schwalbe
Price: €26,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 0022d0b3-8cfa-4782-9f7f-adc3787f83a0
Description
Gewicht: 1.260 g
Serien: Schwalbe Unplattbar, Schwalbe Marathon
besondere Eigenschaften: mit ECE-R75 Zulassung, mit Reflexstreifen, mit Pannenschutz, Unplattbar
Bitte beachten Sie: Dieses Produkt kann Angebote in verschiedenen Größen enthalten
Farbe: schwarz
Größe: 26 x 2,25 Zoll
Größe ETRTO: 57-559
Durchmesser: 26 Zoll
Kompatibilität: Felgenmaulweite 19-29 mm
Bauart: Drahtreifen
Pannenschutz: Smart Guard (Unplattbar)
Karkasse: Schwalbe TwinSkin
min. Reifendruck: 2 bar
max. Reifendruck: 2,4 bar
TPI: 67
Gummimischung: Schwalbe Dual
Reifenprofil: HS468
max. Belastbarkeit: 125 kg
Ausführung: Performance Line
Rollwiderstand: 3 (von 6)
Road Grip: 4 (von 6)
Off-Road Grip: 4 (von 6)
Pannenschutzlevel: 6 (von 6)
Laufleistung: 6 (von 6)
Specifications
| Produkttypen | MTB-Reifen, E-Bike Reifen |
|---|---|
| Gewicht | 1.260 g |
| Serien | Schwalbe Unplattbar, Schwalbe Marathon |
| besondere Eigenschaften | mit ECE-R75 Zulassung, mit Reflexstreifen, mit Pannenschutz, Unplattbar |
| Bitte beachten Sie | Dieses Produkt kann Angebote in verschiedenen Größen enthalten |
| Farbe | schwarz |
| Größe | 26 x 2,25 Zoll |
| Größe ETRTO | 57-559 |
| Durchmesser | 26 Zoll |
| Kompatibilität | Felgenmaulweite 19-29 mm |
| Bauart | Drahtreifen |
| Pannenschutz | Smart Guard (Unplattbar) |
| Karkasse | Schwalbe TwinSkin |
| min. Reifendruck | 2 bar |
| max. Reifendruck | 2,4 bar |
| TPI | 67 |
| Gummimischung | Schwalbe Dual |
| Reifenprofil | HS468 |
| max. Belastbarkeit | 125 kg |
| Ausführung | Performance Line |
| Rollwiderstand | 3 (von 6) |
| Road Grip | 4 (von 6) |
| Off-Road Grip | 4 (von 6) |
| Pannenschutzlevel | 6 (von 6) |
| Laufleistung | 6 (von 6) |
Reviews
Very pleased with this
Absolutely brilliant 👍
Can't fault it, great price too
Top quality
No issues whatsoever
Highly recommend!
Wow! Amazing value
Can't fault anything about this
100% would recommend
100% would recommend
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.