Schwalbe Marathon 28 x 1 1/2 (40-635) (Perf.)
Brand: Schwalbe
Price: €20,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 54edaad4-5424-4234-ab18-342e1ef989d5
Description
Einsatzgebiete: Asphalt, Allround
Gewicht: 830 g
Serie: Schwalbe Marathon
besondere Eigenschaften: Unplattbar, mit Pannenschutz, mit Reflexstreifen
Farbe: schwarz
Größe ETRTO: 40-635
Durchmesser: 28 Zoll
Kompatibilität: Felgenmaulweite 17-23 mm
Bauart: Drahtreifen
Pannenschutzsysteme: Schwalbe Green Guard, Dual Compound
Karkasse: Schwalbe TwinSkin
min. Reifendruck: 3,5 bar
max. Reifendruck: 6 bar
TPI: 67
Gummimischung: Endurance
Reifenprofil: HS420
max. Belastbarkeit: 110 kg
Ausführung: Performance Line
Specifications
| Produkttyp | Trekking-Reifen |
|---|---|
| Einsatzgebiete | Asphalt, Allround |
| Gewicht | 830 g |
| Serie | Schwalbe Marathon |
| besondere Eigenschaften | Unplattbar, mit Pannenschutz, mit Reflexstreifen |
| Farbe | schwarz |
| Größe ETRTO | 40-635 |
| Durchmesser | 28 Zoll |
| Kompatibilität | Felgenmaulweite 17-23 mm |
| Bauart | Drahtreifen |
| Pannenschutzsysteme | Schwalbe Green Guard, Dual Compound |
| Karkasse | Schwalbe TwinSkin |
| min. Reifendruck | 3,5 bar |
| max. Reifendruck | 6 bar |
| TPI | 67 |
| Gummimischung | Endurance |
| Reifenprofil | HS420 |
| max. Belastbarkeit | 110 kg |
| Ausführung | Performance Line |
Reviews
Highly recommend!
Very pleased with this
Perfect 👍
Seriously good value
Works great, super happy!
Arrived well packaged, very pleased
Quality is top tier
Fast delivery, excellent item
Very pleased with this
Quality is top tier
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.