Schwalbe Magic Mary Evo 2021 Super Gravity Addix Ultra Soft Foldabe 29 x 2.40 Black
Brand: Schwalbe
Price: €40,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: e9ec8c7d-1918-4f5e-bc52-bc57a7446560
Description
Einsatzgebiet: Allround
Gewicht: 1.280 g
Serie: Schwalbe Magic Mary
besondere Eigenschaft: E-Bike Ready 25
Farbe: schwarz
Größe: 29 x 2,40 Zoll
Größen ETRTO: 60-622, 62-622
Durchmesser: 29 Zoll
Kompatibilität: Felgenmaulweite 19-29 mm
Bauart: Tubeless Ready, Faltreifen
Karkasse: Super Gravity
max. Reifendruck: 3,5 bar
Gummimischung: Schwalbe Addix Ultra Soft
Ausführung: Super Gravity
Specifications
| Produkttypen | MTB-Reifen, E-Bike Reifen, Downhill Reifen |
|---|---|
| Einsatzgebiet | Allround |
| Gewicht | 1.280 g |
| Serie | Schwalbe Magic Mary |
| besondere Eigenschaft | E-Bike Ready 25 |
| Farbe | schwarz |
| Größe | 29 x 2,40 Zoll |
| Größen ETRTO | 60-622, 62-622 |
| Durchmesser | 29 Zoll |
| Kompatibilität | Felgenmaulweite 19-29 mm |
| Bauart | Tubeless Ready, Faltreifen |
| Karkasse | Super Gravity |
| max. Reifendruck | 3,5 bar |
| Gummimischung | Schwalbe Addix Ultra Soft |
| Ausführung | Super Gravity |
Reviews
Does exactly what it should
Got exactly what I needed, very pleased
Does the job perfectly... will be ordering more
Came super fast and works great
Top stuff!
Fantastic value
Works like a charm ✨
Great value for money
Fantastic, ordering more!
Legit so good
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.