Schwalbe Land Cruiser (Active Line) 24 x 1.75 (47-507)
Brand: Schwalbe
Price: €8,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 4ebb9c7e-d7e9-48af-893c-2e29a3a50872
Description
Gewicht: 680 g
Serie: Schwalbe Land Cruiser
besondere Eigenschaft: mit Pannenschutz
Bitte beachten Sie: ohne Reflexstreifen an der Seitenwand
Farbe: schwarz
Größe: 24 x 1,75 Zoll
Größe ETRTO: 47-507
Durchmesser: 24 Zoll
Kompatibilität: Felgenmaulweite 17-27 mm
Bauart: Drahtreifen
Pannenschutz: Schwalbe K-Guard
Karkasse: Schwalbe TwinSkin
min. Reifendruck: 3 bar
max. Reifendruck: 5 bar
TPI: 50
Gummimischung: SBCAddix Speedgrip
Reifenprofil: HS450
Ausführung: Active Line
Rollwiderstand: 3 (von 6)
Road Grip: 3 (von 6)
Off-Road Grip: 3,5 (von 6)
Pannenschutzlevel: 3 ( von 6)
Laufleistung: 3 (von 6)
Specifications
| Produkttyp | Trekking-Reifen |
|---|---|
| Gewicht | 680 g |
| Serie | Schwalbe Land Cruiser |
| besondere Eigenschaft | mit Pannenschutz |
| Bitte beachten Sie | ohne Reflexstreifen an der Seitenwand |
| Farbe | schwarz |
| Größe | 24 x 1,75 Zoll |
| Größe ETRTO | 47-507 |
| Durchmesser | 24 Zoll |
| Kompatibilität | Felgenmaulweite 17-27 mm |
| Bauart | Drahtreifen |
| Pannenschutz | Schwalbe K-Guard |
| Karkasse | Schwalbe TwinSkin |
| min. Reifendruck | 3 bar |
| max. Reifendruck | 5 bar |
| TPI | 50 |
| Gummimischung | SBCAddix Speedgrip |
| Reifenprofil | HS450 |
| Ausführung | Active Line |
| Rollwiderstand | 3 (von 6) |
| Road Grip | 3 (von 6) |
| Off-Road Grip | 3,5 (von 6) |
| Pannenschutzlevel | 3 ( von 6) |
| Laufleistung | 3 (von 6) |
Reviews
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Spot on mate, spot on
Exactly what I needed, thanks!
Absolutely worth it
Delivered when promised... very satisfied
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Does the job perfectly... will be ordering more
Highly recommend!
Speedy delivery, impeccable condition
Honestly fantastic
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.