Schwalbe Big Apple (Perf) 26 x 2.15 (55-559) (Per)
Brand: Schwalbe
Price: €18,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 4dbd9629-2bf1-4a15-9b1d-c38c868e05ba
Description
Einsatzgebiet: Asphalt
Gewicht: 710 g
Serie: Schwalbe Big Apple
besondere Eigenschaften: mit Pannenschutz, mit Reflexstreifen
Farbe: schwarz
Größe ETRTO: 55-559
Durchmesser: 26 Zoll
Bauart: Drahtreifen
Pannenschutz: Schwalbe Race Guard
Karkasse: LiteSkin
min. Reifendruck: 2 bar
max. Reifendruck: 4 bar
TPI: 67
Gummimischung: Endurance
Reifenprofil: HS430
max. Belastbarkeit: 130 kg
Ausführung: Performance Line
Rollwiderstand: 4,5 (von 6)
Road Grip: 4 (von 6)
Off-Road Grip: 2,5 (von 6)
Pannenschutzlevel: 4 (von 6)
Laufleistung: 4 (von 6)
Specifications
| Produkttypen | Trekking-Reifen, E-Bike Reifen |
|---|---|
| Einsatzgebiet | Asphalt |
| Gewicht | 710 g |
| Serie | Schwalbe Big Apple |
| besondere Eigenschaften | mit Pannenschutz, mit Reflexstreifen |
| Farbe | schwarz |
| Größe ETRTO | 55-559 |
| Durchmesser | 26 Zoll |
| Bauart | Drahtreifen |
| Pannenschutz | Schwalbe Race Guard |
| Karkasse | LiteSkin |
| min. Reifendruck | 2 bar |
| max. Reifendruck | 4 bar |
| TPI | 67 |
| Gummimischung | Endurance |
| Reifenprofil | HS430 |
| max. Belastbarkeit | 130 kg |
| Ausführung | Performance Line |
| Rollwiderstand | 4,5 (von 6) |
| Road Grip | 4 (von 6) |
| Off-Road Grip | 2,5 (von 6) |
| Pannenschutzlevel | 4 (von 6) |
| Laufleistung | 4 (von 6) |
Reviews
10/10 would buy again
Absolutely brilliant 👍
Amazing service and product 👍
Worth the investment for sure
Got it super fast! Very happy
Couldn't fault it
Perfect 👍
Legit so good
Spot on
Second purchase already! Love it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.