Marzocchi Bomber Z1 Grip Sweep-adj Qr 15 X 110 Mm 44 Mm Mtb Fork Schwarz (27,5) 180
Brand: Marzocchi
Price: €593,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: e689896a-c645-4cb2-94d8-bb7dbfee0e83
Description
Wheel Travel: 180 mm
Wheel Size: 27.5 inch
Area of Use: Enduro, Electric Bike
Weight: 2,525 g
Colour: Black
Fork Column: 1,5 to 1 1/8 Tapered inches
Axle System: 15 x 110 mm
Brake Assembly: Post Mount
Suspension System: Steel Spring
Adjustability: Preload, Rebound
Specifications
| Product Types | Suspension Fork, Enduro |
|---|---|
| Wheel Travel | 180 mm |
| Wheel Size | 27.5 inch |
| Area of Use | Enduro, Electric Bike |
| Weight | 2,525 g |
| Colour | Black |
| Fork Column | 1,5 to 1 1/8 Tapered inches |
| Axle System | 15 x 110 mm |
| Brake Assembly | Post Mount |
| Suspension System | Steel Spring |
| Adjustability | Preload, Rebound |
Reviews
Quality is excellent. Worth every penny
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
Top quality stuff, will order again
100% would recommend
Perfect.
Best thing I've bought in a while
Very pleased with this
10 out of 10
Speedy delivery, impeccable condition
Arrived safe and sound, very pleased
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.