Liv Tempt E+ 1 (2022) brown
Brand: Liv
Price: €1.079,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 07a3dbae-03f8-4773-9791-2ced69d8c053
Description
Areas of Use: Sport, Tour
Type: Women's
Model Year: 2022
Additional Information: Please check the bike frame size in the individual offers.
Gross Vehicle Weight: 156 kg
Main Colour: Brown
Wheel Size: 29 inch
Frame Material: Aluminium
Frame Geometry: Diamond
Engine Manufacturer: Giant SyncDrive
Engine Type: Mid Motor
Torque: 50
Max. Supported Speed: 25 km/h
Power: 250 Watt
Type of Battery: Li-Ion
Battery Voltage: 36 V
Battery Power: 500 Wh
Battery Capacity: 13.4 Ah
Fork: Suntour XCM-ATB
Wheel Travel: 100 mm
Features: StVZO Approval (German Law), In-Frame Battery, Light, with Mudguards, with Luggage Rack
Number of Gears: 10
Gear System: With Derailleur
Rear Derailleurs: Shimano, Shimano Deore
Brakes: Tektro HD-M275
Braking System: Disc Brake
Brake Type: Hydraulic Disc Brake
Electricity Usage: 1
Cost per 100km: 0.3
Bike Type: Electric Bikes
Specifications
| Product Type | Electric Trekking Bike |
|---|---|
| Areas of Use | Sport, Tour |
| Type | Women's |
| Model Year | 2022 |
| Additional Information | Please check the bike frame size in the individual offers. |
| Gross Vehicle Weight | 156 kg |
| Main Colour | Brown |
| Wheel Size | 29 inch |
| Frame Material | Aluminium |
| Frame Geometry | Diamond |
| Engine Manufacturer | Giant SyncDrive |
| Engine Type | Mid Motor |
| Torque | 50 |
| Max. Supported Speed | 25 km/h |
| Power | 250 Watt |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Battery Voltage | 36 V |
| Battery Power | 500 Wh |
| Battery Capacity | 13.4 Ah |
| Fork | Suntour XCM-ATB |
| Wheel Travel | 100 mm |
| Features | StVZO Approval (German Law), In-Frame Battery, Light, with Mudguards, with Luggage Rack |
| Number of Gears | 10 |
| Gear System | With Derailleur |
| Rear Derailleurs | Shimano, Shimano Deore |
| Brakes | Tektro HD-M275 |
| Braking System | Disc Brake |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Electricity Usage | 1 |
| Cost per 100km | 0.3 |
| Bike Type | Electric Bikes |
Reviews
Perfect! Exactly what I needed
😍 Love it
Spot on mate, spot on
Fantastic, ordering more!
Quality and price are unbeatable
Exactly what I wanted
Just brilliant
Super satisfied 😊
Solid product, arrived quickly
Works like a charm ✨
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.