KTM Myroon Elite (2023) fire orange
Brand: KTM
Price: €1.169,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: a41364bc-e687-49e9-bb20-e0a8f9999a7a
Description
Target Group: Advanced
Series: KTM Myroon
Type: Men
Gross Vehicle Weight: 120 kg
Weight: 11.8 kg
Main Colour: Orange
Additional Information: Please be aware of the different sizes of each offer.
Wheel Size: 29 inch
Tyres: Maxxis Rekon
Tyre Size: 57-622
Frame Geometry: Diamond
Frame Material: Carbon
Fork: Fox 32 Float
Suspension System: Air Spring
Wheel Travel: 100 mm
Number of Gears: 12
Gear Systems: With Derailleur, With Derailleur
Rear Derailleurs: Shimano Deore XT, Shimano
Derailleur Model: Shimano Deore XT M8100-12 SGS shadow+
Brakes: Shimano SLX
Brake Type: Hydraulic Disc Brake
Braking System: Disc Brake
Brake Disc Diameter (front/rear): 180/160
Bike Type: Mountain Bikes
Specifications
| Product Types | Hardtail Mountain Bike, Cross-Country Bike |
|---|---|
| Target Group | Advanced |
| Series | KTM Myroon |
| Type | Men |
| Gross Vehicle Weight | 120 kg |
| Weight | 11.8 kg |
| Main Colour | Orange |
| Additional Information | Please be aware of the different sizes of each offer. |
| Wheel Size | 29 inch |
| Tyres | Maxxis Rekon |
| Tyre Size | 57-622 |
| Frame Geometry | Diamond |
| Frame Material | Carbon |
| Fork | Fox 32 Float |
| Suspension System | Air Spring |
| Wheel Travel | 100 mm |
| Number of Gears | 12 |
| Gear Systems | With Derailleur, With Derailleur |
| Rear Derailleurs | Shimano Deore XT, Shimano |
| Derailleur Model | Shimano Deore XT M8100-12 SGS shadow+ |
| Brakes | Shimano SLX |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Braking System | Disc Brake |
| Brake Disc Diameter (front/rear) | 180/160 |
| Bike Type | Mountain Bikes |
Reviews
Every penny well spent
Perfect.
Works great, good price
Fantastic quality, unbeatable price!
Exactly what I needed. Very happy with this.
Solid product, arrived quickly
Solid product, arrived quickly
Such good value... impressed
Came super fast and works great
Amazing value!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.