KTM Macina Tour P500 LTD64 white (black) 28\" 500 Wh Wave
Brand: KTM
Price: €2.519,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 9c8991c1-7280-42dc-8682-6795ff1a853b
Description
Einsatzgebiete: Trekking, Tour
Geeignet für: Damen
Modelljahr: 2025
Serie: KTM Macina
Bitte beachten Sie: Die Angebote können verschiedene Größen beinhalten.
Komplettgruppe: Shimano
Gewicht: 26,5 kg
zulässiges Gesamtgewicht: 146 kg
Sekundärfarbe: schwarz
Hauptfarbe: weiß
Radgröße: 28 Zoll
Laufradsatz: KTM Line
Felgen: Ambrosio Sport
Hinterradnabe: Shimano Deore M6000
Vorderradnabe: Shimano Deore M6000
Speichentyp: DT Champion 2.0 black
Reifengröße: 50-622
Bereifung: Schwalbe Energizer Plus
Rahmenmaterial: Aluminium
Rahmenform: Wave
Rahmen Legierung: 6061 Aluminium
Motor-Hersteller: Bosch
Motormodell: Bosch Performance Line
Motor-Typ: mit Mittelmotor
Drehmoment: 75 Nm, 65 Nm
max. Unterstützung: bis 25 km/h
Motor Gewicht: 4 kg
Tretunterstützung: 340 %
Leistung (W): 250 Watt
Motoraktivierung: Trittkraft gesteuert
Motorunterstützung: mit 4 Unterstützungsmodi
Akkuart: Li-Ion
Ladezyklus: bis zu 1000 Ladezyklen
Akkuspannung: 36 V
Akkuleistung: 500 Wh
Akkukapazität: 13,8 Ah
Ladegerät-Modell: Bosch 4
Bordcomputer: Bosch Intuvia
Bordcomputer-Features: Geschwindigkeit, USB-Schnittstelle, Off-Board-Modus, mit Beleuchtung, Reichweite, separate Bedieneinheit am Griff, Ladezustand, Unterstützungsmodus, Schaltempfehlung, abnehmbares Display, Uhrzeit
max. Leistung: 550 Watt
Gabel: Suntour NCX
Fahrwerk: SR Suntour
Ausstattungen: mit Straßenzulassung gemäß StVZO, mit Beleuchtung, mit Schutzblech, mit Gepäckträger
Schaltsystem: mit Kettenschaltung
Schaltwerk: Shimano Deore
Bremse: Shimano Deore BR-M6000
Bremssystem: mit Scheibenbremse
Stromverbrauch: 1 kWh pro 100 km
Kosten pro 100 km: 0.3 € / 100 km
Fahrradtyp: E-Bikes
Specifications
| Fahrradtypen | Elektro-Tiefeinsteiger, Elektro-Trekkingrad |
|---|---|
| Einsatzgebiete | Trekking, Tour |
| Geeignet für | Damen |
| Modelljahr | 2025 |
| Serie | KTM Macina |
| Bitte beachten Sie | Die Angebote können verschiedene Größen beinhalten. |
| Komplettgruppe | Shimano |
| Gewicht | 26,5 kg |
| zulässiges Gesamtgewicht | 146 kg |
| Sekundärfarbe | schwarz |
| Hauptfarbe | weiß |
| Radgröße | 28 Zoll |
| Laufradsatz | KTM Line |
| Felgen | Ambrosio Sport |
| Hinterradnabe | Shimano Deore M6000 |
| Vorderradnabe | Shimano Deore M6000 |
| Speichentyp | DT Champion 2.0 black |
| Reifengröße | 50-622 |
| Bereifung | Schwalbe Energizer Plus |
| Rahmenmaterial | Aluminium |
| Rahmenform | Wave |
| Rahmen Legierung | 6061 Aluminium |
| Motor-Hersteller | Bosch |
| Motormodell | Bosch Performance Line |
| Motor-Typ | mit Mittelmotor |
| Drehmoment | 75 Nm, 65 Nm |
| max. Unterstützung | bis 25 km/h |
| Motor Gewicht | 4 kg |
| Tretunterstützung | 340 % |
| Leistung (W) | 250 Watt |
| Motoraktivierung | Trittkraft gesteuert |
| Motorunterstützung | mit 4 Unterstützungsmodi |
| Akkuart | Li-Ion |
| Ladezyklus | bis zu 1000 Ladezyklen |
| Akkuspannung | 36 V |
| Akkuleistung | 500 Wh |
| Akkukapazität | 13,8 Ah |
| Ladegerät-Modell | Bosch 4 |
| Bordcomputer | Bosch Intuvia |
| Bordcomputer-Features | Geschwindigkeit, USB-Schnittstelle, Off-Board-Modus, mit Beleuchtung, Reichweite, separate Bedieneinheit am Griff, Ladezustand, Unterstützungsmodus, Schaltempfehlung, abnehmbares Display, Uhrzeit |
| max. Leistung | 550 Watt |
| Gabel | Suntour NCX |
| Fahrwerk | SR Suntour |
| Ausstattungen | mit Straßenzulassung gemäß StVZO, mit Beleuchtung, mit Schutzblech, mit Gepäckträger |
| Schaltsystem | mit Kettenschaltung |
| Schaltwerk | Shimano Deore |
| Bremse | Shimano Deore BR-M6000 |
| Bremssystem | mit Scheibenbremse |
| Stromverbrauch | 1 kWh pro 100 km |
| Kosten pro 100 km | 0.3 € / 100 km |
| Fahrradtyp | E-Bikes |
Reviews
Packaged so carefully, arrived perfect
Exactly what I needed. Very happy with this.
Such good value... impressed
Wow! Amazing value
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.