KTM Macina Fun A510 (2023) Men
Brand: KTM
Price: €1.299,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 7f6152a6-6362-4db0-a624-10c3a09d4c11
Description
Einsatzgebiete: Sport, Tour, Comfort
Geeignet für: Herren
Modelljahr: 2023
Serie: KTM Macina Fun
Bitte beachten Sie: Die Angebote können verschiedene Größen beinhalten.
Gewicht: 24,4 kg
zulässiges Gesamtgewicht: 143 kg
Hauptfarbe: schwarz
Radgröße: 28 Zoll
Speichentyp: DT Swiss Champion
Bereifung: Schwalbe Energizer Plus
Rahmenmaterial: Aluminium
Rahmenform: Diamant
Motor-Hersteller: Bosch
Motormodell: Bosch Active Line Plus
Motor-Typ: mit Mittelmotor
Drehmoment: 50 Nm
max. Unterstützung: bis 25 km/h
Motor Gewicht: 3,2 kg
Tretunterstützung: 340 %
Leistung (W): 250 Watt
Motoraktivierung: Trittkraft gesteuert
Motorunterstützung: mit 4 Unterstützungsmodi
Akku: Bosch PowerPack 500
Akkumontage: Rahmenakku
Akkuart: Li-Ion
Ladezyklus: bis zu 1000 Ladezyklen
Akkuspannung: 36 V
Akkuleistung: 500 Wh
Akkukapazität: 13,8 Ah
Bordcomputer: Bosch Purion
Reichweite: bis 170 Km
max. Leistung: 600 Watt
Gabel: SR Suntour NEX E25
Federweg: 63 mm
Fahrwerk: SR Suntour
Ausstattungen: mit Straßenzulassung gemäß StVZO, mit Anfahrhilfe, mit Beleuchtung, mit Schutzblech, mit Gepäckträger
Frontleuchte: B&M Lumotec DOPP LED 35Lux
Rücklicht: B&M Toplight 2C
Sattel: Selle Royal Essenza
Gänge: 9
Schaltsystem: mit Kettenschaltung
Schaltwerke: Shimano, Shimano Alivio
Schaltwerk-Modell: Shimano Alivio RD-M3100
Bremse: Shimano BR-MT200
Bremssystem: mit Scheibenbremse
Bremsentyp: mit hydraulischer Scheibenbremse
Stromverbrauch: 1 kWh pro 100 km
Kosten pro 100 km: 0.3 € / 100 km
Fahrradtyp: E-Bikes
Specifications
| Fahrradtyp | Elektro-Trekkingrad |
|---|---|
| Einsatzgebiete | Sport, Tour, Comfort |
| Geeignet für | Herren |
| Modelljahr | 2023 |
| Serie | KTM Macina Fun |
| Bitte beachten Sie | Die Angebote können verschiedene Größen beinhalten. |
| Gewicht | 24,4 kg |
| zulässiges Gesamtgewicht | 143 kg |
| Hauptfarbe | schwarz |
| Radgröße | 28 Zoll |
| Speichentyp | DT Swiss Champion |
| Bereifung | Schwalbe Energizer Plus |
| Rahmenmaterial | Aluminium |
| Rahmenform | Diamant |
| Motor-Hersteller | Bosch |
| Motormodell | Bosch Active Line Plus |
| Motor-Typ | mit Mittelmotor |
| Drehmoment | 50 Nm |
| max. Unterstützung | bis 25 km/h |
| Motor Gewicht | 3,2 kg |
| Tretunterstützung | 340 % |
| Leistung (W) | 250 Watt |
| Motoraktivierung | Trittkraft gesteuert |
| Motorunterstützung | mit 4 Unterstützungsmodi |
| Akku | Bosch PowerPack 500 |
| Akkumontage | Rahmenakku |
| Akkuart | Li-Ion |
| Ladezyklus | bis zu 1000 Ladezyklen |
| Akkuspannung | 36 V |
| Akkuleistung | 500 Wh |
| Akkukapazität | 13,8 Ah |
| Bordcomputer | Bosch Purion |
| Reichweite | bis 170 Km |
| max. Leistung | 600 Watt |
| Gabel | SR Suntour NEX E25 |
| Federweg | 63 mm |
| Fahrwerk | SR Suntour |
| Ausstattungen | mit Straßenzulassung gemäß StVZO, mit Anfahrhilfe, mit Beleuchtung, mit Schutzblech, mit Gepäckträger |
| Frontleuchte | B&M Lumotec DOPP LED 35Lux |
| Rücklicht | B&M Toplight 2C |
| Sattel | Selle Royal Essenza |
| Gänge | 9 |
| Schaltsystem | mit Kettenschaltung |
| Schaltwerke | Shimano, Shimano Alivio |
| Schaltwerk-Modell | Shimano Alivio RD-M3100 |
| Bremse | Shimano BR-MT200 |
| Bremssystem | mit Scheibenbremse |
| Bremsentyp | mit hydraulischer Scheibenbremse |
| Stromverbrauch | 1 kWh pro 100 km |
| Kosten pro 100 km | 0.3 € / 100 km |
| Fahrradtyp | E-Bikes |
Reviews
100% would buy again
Can't fault it, great price too
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.