KTM Macina City 810 Belt 2025 800 Wh Men brown
Brand: KTM
Price: €4.535,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c3a981eb-bba6-47ce-ba67-8a3e9ba66890
Description
Areas of Use: Comfort, Tour, Sport
Type: Men's
Model Year: 2025
Additional Information: Please check the bike frame size in the individual offers.
Weight: 28.9 kg
Gross Vehicle Weight: 148 kg
Main Colour: Brown
Wheel Size: 28 inch
Frame Material: Aluminium
Frame Geometry: Diamond
Engine Models: Bosch Smart System, Bosch Performance Line CX Gen.5
Engine Type: Mid Motor
Max. Supported Speed: 25 km/h
Power: 250 Watt
Assistance Mode: 4 Support Modes
Type of Battery: Li-Ion
Battery Voltage: 36 V
Battery Power: 800 Wh
Fork: Suntour NCX
Features: StVZO Approval (German Law), Light, with Mudguards, with Luggage Rack
Seat Post: Suntour SP17-NCX
Gear Systems: With Internal Gear Hub, With Stepless Gear Hub
Rear Derailleur: Enviolo TR
Brakes: Magura MTC
Braking System: Disc Brake
Electricity Usage: 1
Cost per 100km: 0.3
Bike Type: Electric Bikes
Specifications
| Product Type | Electric Trekking Bike |
|---|---|
| Areas of Use | Comfort, Tour, Sport |
| Type | Men's |
| Model Year | 2025 |
| Additional Information | Please check the bike frame size in the individual offers. |
| Weight | 28.9 kg |
| Gross Vehicle Weight | 148 kg |
| Main Colour | Brown |
| Wheel Size | 28 inch |
| Frame Material | Aluminium |
| Frame Geometry | Diamond |
| Engine Models | Bosch Smart System, Bosch Performance Line CX Gen.5 |
| Engine Type | Mid Motor |
| Max. Supported Speed | 25 km/h |
| Power | 250 Watt |
| Assistance Mode | 4 Support Modes |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Battery Voltage | 36 V |
| Battery Power | 800 Wh |
| Fork | Suntour NCX |
| Features | StVZO Approval (German Law), Light, with Mudguards, with Luggage Rack |
| Seat Post | Suntour SP17-NCX |
| Gear Systems | With Internal Gear Hub, With Stepless Gear Hub |
| Rear Derailleur | Enviolo TR |
| Brakes | Magura MTC |
| Braking System | Disc Brake |
| Electricity Usage | 1 |
| Cost per 100km | 0.3 |
| Bike Type | Electric Bikes |
Reviews
Perfect 👍
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Packaged so carefully, arrived perfect
Everything came perfectly packaged
10 out of 10
Packaged so carefully, arrived perfect
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Really happy with this
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Five stars
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.