Kalkhoff Image 5.B Excite+ BLX 2024 green 2024 Wave
Brand: Kalkhoff
Price: €2.799,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 92830f62-c171-4707-bcee-8efb8fd26582
Description
Type: Women's
Model Year: 2024
Additional Information: Please check the bike frame size in the individual offers.
Gross Vehicle Weight: 170 kg
Main Colour: Green
Wheel Size: 29 inch
Frame Material: Aluminium
Frame Geometry: Wave
Engine Manufacturer: Bosch
Engine Models: Bosch Performance Line, Bosch Smart System
Engine Type: Mid Motor
Torque: 75
Max. Supported Speed: 25 km/h
Motor Weight: 4
Pedal Assist: 340
Power: 250 Watt
Motor Activation: Pedal-assisted
Assistance Mode: 4 Support Modes
Type of Battery: Li-Ion
Charging Cycle: Up to 1000 Charging Cycles
Battery Voltage: 36 V
Battery Power: 625 Wh
Max Power: 550 Watt
Wheel Travel: 80 mm
Features: StVZO Approval (German Law), Light, with Mudguards, with Luggage Rack
Gear System: With Internal Gear Hub
Braking System: Disc Brake
Brake Type: Hydraulic Disc Brake
Electricity Usage: 1
Cost per 100km: 0.3
Bike Type: Electric Bikes
Specifications
| Product Types | Low Step Electric Bike, Electric Trekking Bike |
|---|---|
| Type | Women's |
| Model Year | 2024 |
| Additional Information | Please check the bike frame size in the individual offers. |
| Gross Vehicle Weight | 170 kg |
| Main Colour | Green |
| Wheel Size | 29 inch |
| Frame Material | Aluminium |
| Frame Geometry | Wave |
| Engine Manufacturer | Bosch |
| Engine Models | Bosch Performance Line, Bosch Smart System |
| Engine Type | Mid Motor |
| Torque | 75 |
| Max. Supported Speed | 25 km/h |
| Motor Weight | 4 |
| Pedal Assist | 340 |
| Power | 250 Watt |
| Motor Activation | Pedal-assisted |
| Assistance Mode | 4 Support Modes |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Charging Cycle | Up to 1000 Charging Cycles |
| Battery Voltage | 36 V |
| Battery Power | 625 Wh |
| Max Power | 550 Watt |
| Wheel Travel | 80 mm |
| Features | StVZO Approval (German Law), Light, with Mudguards, with Luggage Rack |
| Gear System | With Internal Gear Hub |
| Braking System | Disc Brake |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Electricity Usage | 1 |
| Cost per 100km | 0.3 |
| Bike Type | Electric Bikes |
Reviews
Thanks for getting it here so quick
Works great, super happy!
Solid product, arrived quickly
Really happy with this
Everything came perfectly packaged
Exactly what I needed. Very happy with this.
Legit so good
Even better than I thought
Can't find any faults
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.