Haibike Trekking 9 ABS 2025 Low 27.5 E-Bike Trekking Pedelec dynamite rot
Brand: Haibike
Price: €3.456,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: a3c62157-f8ff-4c09-953e-f0fb898f5feb
Description
Area of Use: Tour
Type: Women's
Model Year: 2025
Series: Haibike Sduro Trekking
Additional Information: Please check the bike frame size in the individual offers.
Gross Vehicle Weight: 150 kg
Main Colour: Red
Wheel Size: 27.5 inch
Frame Materials: Aluminium, Carbon
Frame Geometry: Wave
Engine Model: Bosch Performance Line CX Gen.5
Engine Type: Mid Motor
Max. Torque: 85 Nm
Max. Supported Speed: 25 km/h
Power: 250 Watt
Assistance Mode: 4 Support Modes
Type of Battery: Li-Ion
Battery Voltage: 36 V
Battery Power: 800 Wh
Fork: SR Suntour Mobie 45
Features: StVZO Approval (German Law), Light, with Mudguards, with Luggage Rack
Gear System: With Internal Gear Hub
Braking Systems: Disc Brake, Hydraulic Disc Brake
Electricity Usage: 1
Cost per 100km: 0.3
Bike Type: Electric Bikes
Specifications
| Product Type | Electric Trekking Bike |
|---|---|
| Area of Use | Tour |
| Type | Women's |
| Model Year | 2025 |
| Series | Haibike Sduro Trekking |
| Additional Information | Please check the bike frame size in the individual offers. |
| Gross Vehicle Weight | 150 kg |
| Main Colour | Red |
| Wheel Size | 27.5 inch |
| Frame Materials | Aluminium, Carbon |
| Frame Geometry | Wave |
| Engine Model | Bosch Performance Line CX Gen.5 |
| Engine Type | Mid Motor |
| Max. Torque | 85 Nm |
| Max. Supported Speed | 25 km/h |
| Power | 250 Watt |
| Assistance Mode | 4 Support Modes |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Battery Voltage | 36 V |
| Battery Power | 800 Wh |
| Fork | SR Suntour Mobie 45 |
| Features | StVZO Approval (German Law), Light, with Mudguards, with Luggage Rack |
| Gear System | With Internal Gear Hub |
| Braking Systems | Disc Brake, Hydraulic Disc Brake |
| Electricity Usage | 1 |
| Cost per 100km | 0.3 |
| Bike Type | Electric Bikes |
Reviews
Definitely worth the money
100% would buy again
Best thing I've bought in a while
Arrived well packaged, very pleased
Absolutely brilliant 👍
Spot on mate, spot on
Perfect!
Amazing quality for the price!
Spot on
Amazing value!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.