Haibike Trekking 5 (2023) Women red
Brand: Haibike
Price: €3.419,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 46cef8c8-ddcd-4d48-b9a3-d27d3035d919
Description
Areas of Use: Trekking, Sport, Tour
Type: Women's
Model Year: 2023
Series: Haibike Sduro Trekking
Additional Information: Please check the bike frame size in the individual offers.
Weight: 27.4 kg
Gross Vehicle Weight: 130 kg
Main Colour: Red
Wheel Size: 27.5 inch
Spoke Type: Sapim Leader
Tyres: Wtb Groov-e
Frame Material: Aluminium
Frame Geometry: Trapeze
Engine Manufacturer: Yamaha
Engine Type: Mid Motor
Torque: 75
Max. Supported Speed: 25 km/h
Power: 250 Watt
Motor Activation: Pedal-assisted
Assistance Mode: 4 Support Modes
Type of Battery: Li-Ion
Charging Cycle: Up to 1000 Charging Cycles
Battery Voltage: 36 V
Battery Power: 720 Wh
Battery Capacity: 13.8 Ah
Board Computer Features: Speed, USB Port, Off-Board Mode, With Lights, Coverage Range, Seperate Control Unit Installed At The Grip, Battery Charge Condition, Riding Mode, Gear Recommendation, Detachable Display, Time (o'clock)
Fork: Suntour XCM-ATB
Wheel Travel: 65 mm
Features: Light, with Mudguards, with Luggage Rack, StVZO Approval (German Law), In-Frame Battery
Front Light: Herrmans H-Black MR4
Rear Light: AXA Juno Ebike
Saddle: Selle Royal Wave
Number of Gears: 11
Gear System: With Derailleur
Rear Derailleurs: Shimano, Shimano Deore
Brakes: Shimano BR-MT410
Braking System: Disc Brake
Brake Type: Hydraulic Disc Brake
Electricity Usage: 1
Cost per 100km: 0.3
Bike Type: Electric Bikes
Bike Frame Sizes (cm): 52 cm, 48 cm
Specifications
| Product Type | Electric Trekking Bike |
|---|---|
| Areas of Use | Trekking, Sport, Tour |
| Type | Women's |
| Model Year | 2023 |
| Series | Haibike Sduro Trekking |
| Additional Information | Please check the bike frame size in the individual offers. |
| Weight | 27.4 kg |
| Gross Vehicle Weight | 130 kg |
| Main Colour | Red |
| Wheel Size | 27.5 inch |
| Spoke Type | Sapim Leader |
| Tyres | Wtb Groov-e |
| Frame Material | Aluminium |
| Frame Geometry | Trapeze |
| Engine Manufacturer | Yamaha |
| Engine Type | Mid Motor |
| Torque | 75 |
| Max. Supported Speed | 25 km/h |
| Power | 250 Watt |
| Motor Activation | Pedal-assisted |
| Assistance Mode | 4 Support Modes |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Charging Cycle | Up to 1000 Charging Cycles |
| Battery Voltage | 36 V |
| Battery Power | 720 Wh |
| Battery Capacity | 13.8 Ah |
| Board Computer Features | Speed, USB Port, Off-Board Mode, With Lights, Coverage Range, Seperate Control Unit Installed At The Grip, Battery Charge Condition, Riding Mode, Gear Recommendation, Detachable Display, Time (o'clock) |
| Fork | Suntour XCM-ATB |
| Wheel Travel | 65 mm |
| Features | Light, with Mudguards, with Luggage Rack, StVZO Approval (German Law), In-Frame Battery |
| Front Light | Herrmans H-Black MR4 |
| Rear Light | AXA Juno Ebike |
| Saddle | Selle Royal Wave |
| Number of Gears | 11 |
| Gear System | With Derailleur |
| Rear Derailleurs | Shimano, Shimano Deore |
| Brakes | Shimano BR-MT410 |
| Braking System | Disc Brake |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Electricity Usage | 1 |
| Cost per 100km | 0.3 |
| Bike Type | Electric Bikes |
| Bike Frame Sizes (cm) | 52 cm, 48 cm |
Reviews
Speedy delivery, impeccable condition
Speedy delivery, impeccable condition
Better than I expected honestly
Quality and price are unbeatable
Seriously good value
Amazing quality for the price!
Perfect! 10/10 ⭐
Perfect.
Just brilliant
Can't find any faults
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.