Haibike Trekking 4 (2022) Men Diamond blue/black gloss&matt
Brand: Haibike
Price: €1.799,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d2683420-1b5b-41ab-9eb3-3bf2809fc3cb
Description
Areas of Use: Trekking, Sport, Tour, Comfort
Type: Men's
Model Year: 2022
Series: Haibike Sduro Trekking
Additional Information: Please check the bike frame size in the individual offers.
Gross Vehicle Weight: 130 kg
Main Colours: Blue, Black
Wheel Size: 27.5 inch
Spoke Type: Sapim Leader
Tyres: Continental Contact
Frame Material: Aluminium
Frame Geometry: Diamond
Frame Alloy: 6061 Aluminium
Engine Manufacturer: Yamaha
Engine Type: Mid Motor
Torque: 60
Max. Supported Speed: 25 km/h
Motor Weight: 3.4
Power: 250 Watt
Motor Activation: Pedal-assisted
Assistance Mode: 5 Support Modes
Type of Battery: Li-Ion
Battery Voltage: 36 V
Battery Power: 500 Wh
Battery Capacity: 13.4 Ah
Fork: SR Suntour NEX E25
Suspension System: Steel Suspension
Suspension Fork Feature: Lockout
Features: StVZO Approval (German Law), Light, with Mudguards, with Luggage Rack
Front Light: Trelock Bike - i Veo LS230
Number of Gears: 9
Gear System: With Derailleur
Rear Derailleurs: Shimano, Shimano Altus
Chain: KMC e95
Cassette: Shimano HG200
Brakes: Tektro HD-M275
Braking System: Disc Brake
Brake Type: Hydraulic Disc Brake
Electricity Usage: 1
Cost per 100km: 0.3
Bike Type: Electric Bikes
Bike Frame Sizes (cm): 52 cm, 48 cm
Specifications
| Product Types | Electric Trekking Bike, Electric City Bike |
|---|---|
| Areas of Use | Trekking, Sport, Tour, Comfort |
| Type | Men's |
| Model Year | 2022 |
| Series | Haibike Sduro Trekking |
| Additional Information | Please check the bike frame size in the individual offers. |
| Gross Vehicle Weight | 130 kg |
| Main Colours | Blue, Black |
| Wheel Size | 27.5 inch |
| Spoke Type | Sapim Leader |
| Tyres | Continental Contact |
| Frame Material | Aluminium |
| Frame Geometry | Diamond |
| Frame Alloy | 6061 Aluminium |
| Engine Manufacturer | Yamaha |
| Engine Type | Mid Motor |
| Torque | 60 |
| Max. Supported Speed | 25 km/h |
| Motor Weight | 3.4 |
| Power | 250 Watt |
| Motor Activation | Pedal-assisted |
| Assistance Mode | 5 Support Modes |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Battery Voltage | 36 V |
| Battery Power | 500 Wh |
| Battery Capacity | 13.4 Ah |
| Fork | SR Suntour NEX E25 |
| Suspension System | Steel Suspension |
| Suspension Fork Feature | Lockout |
| Features | StVZO Approval (German Law), Light, with Mudguards, with Luggage Rack |
| Front Light | Trelock Bike - i Veo LS230 |
| Number of Gears | 9 |
| Gear System | With Derailleur |
| Rear Derailleurs | Shimano, Shimano Altus |
| Chain | KMC e95 |
| Cassette | Shimano HG200 |
| Brakes | Tektro HD-M275 |
| Braking System | Disc Brake |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Electricity Usage | 1 |
| Cost per 100km | 0.3 |
| Bike Type | Electric Bikes |
| Bike Frame Sizes (cm) | 52 cm, 48 cm |
Reviews
Fantastic value
Does the job perfectly... will be ordering more
Highly recommend!
Just brilliant
Quality and price are unbeatable
Very happy indeed 👍
One of my best buys ever
Works like a charm ✨
Thanks for getting it here so quick
Fantastic, ordering more!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.