Haibike Lyke CF 10 (2023) leather/orange - gloss
Brand: Haibike
Price: €2.834,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: c479c0e3-01b7-44ac-9514-d3da0be3d6c6
Description
Area of Use: Sport
Types: Women's, Men's
Model Year: 2023
Additional Information: Please check the bike frame size in the individual offers.
Gross Vehicle Weight: 120 kg
Main Colour: Orange
Wheel Size: 29 inch
Rims: WTB ST i30 TCS
Frame Material: Carbon
Frame Geometry: Diamond
Engine Manufacturer: Fazua
Engine Type: Bottom Bracket Motor
Torque: 60
Max. Supported Speed: 25 km/h
Power: 250 Watt
Type of Battery: Li-Ion
Battery Voltage: 36 V
Battery Power: 430 Wh
Fork: RockShox Lyrik RCT3
Wheel Travel: 140 mm
Shock Absorber: RockShox Deluxe Select+
Saddle: Selle Italia
Number of Gears: 12
Gear System: With Derailleur
Rear Derailleurs: Shimano, Shimano SLX
Rear Chain Wheel Teeth: 10-51
Front Chain Wheel Teeth: 15
Chain: Shimano CN-M6100
Brakes: Shimano M6120
Braking System: Disc Brake
Brake Type: Hydraulic Disc Brake
Bike Type: Electric Bikes
Bike Frame Size (cm): 44 cm
Bike Frame Sizes (inch): 23 inch inch, 18.5 inch inch
Specifications
| Product Type | Electric Mountain Bike |
|---|---|
| Area of Use | Sport |
| Types | Women's, Men's |
| Model Year | 2023 |
| Additional Information | Please check the bike frame size in the individual offers. |
| Gross Vehicle Weight | 120 kg |
| Main Colour | Orange |
| Wheel Size | 29 inch |
| Rims | WTB ST i30 TCS |
| Frame Material | Carbon |
| Frame Geometry | Diamond |
| Engine Manufacturer | Fazua |
| Engine Type | Bottom Bracket Motor |
| Torque | 60 |
| Max. Supported Speed | 25 km/h |
| Power | 250 Watt |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Battery Voltage | 36 V |
| Battery Power | 430 Wh |
| Fork | RockShox Lyrik RCT3 |
| Wheel Travel | 140 mm |
| Shock Absorber | RockShox Deluxe Select+ |
| Saddle | Selle Italia |
| Number of Gears | 12 |
| Gear System | With Derailleur |
| Rear Derailleurs | Shimano, Shimano SLX |
| Rear Chain Wheel Teeth | 10-51 |
| Front Chain Wheel Teeth | 15 |
| Chain | Shimano CN-M6100 |
| Brakes | Shimano M6120 |
| Braking System | Disc Brake |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Bike Type | Electric Bikes |
| Bike Frame Size (cm) | 44 cm |
| Bike Frame Sizes (inch) | 23 inch inch, 18.5 inch inch |
Reviews
Top quality
Perfect.
Perfect! Exactly what I needed
Five stars
Highly recommend!
Perfect! 10/10 ⭐
Does exactly what it should
Exceeds expectations
Quality is really good... can't complain about anything really.
100% would buy again
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.