Haibike Alltrail 8 FS Low 27.5 E-Bike MTB Pedelec weiß 2025
Brand: Haibike
Price: €2.691,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 6bc5cbb5-618b-4428-ae89-cd4abfc009a6
Description
Area of Use: Sport
Type: Women's
Model Year: 2025
Additional Information: Please check the bike frame size in the individual offers.
Main Colour: White
Wheel Size: 27.5 inch
Frame Material: Aluminium
Frame Geometry: Wave
Engine Manufacturer: Bosch
Engine Models: Bosch Performance Line CX, Bosch Performance Line CX Gen.5
Engine Type: Mid Motor
Torque: 100
Max. Torque: 100 Nm
Max. Supported Speed: 25 km/h
Motor Weight: 4
Pedal Assist: 400
Power: 250 Watt
Motor Activation: Pedal-assisted
Assistance Mode: 4 Support Modes
Type of Battery: Li-Ion
Charging Cycle: Up to 1000 Charging Cycles
Battery Voltage: 36 V
Battery Power: 600 Wh
Max Power: 550 Watt
Wheel Travel: 130 mm
Suspension System: Air Spring
Features: In-Frame Battery, StVZO Approval (German Law), Light, with Mudguards, with Luggage Rack
Saddle: Selle Royal Vivo
Number of Gears: 11
Gear System: With Derailleur
Rear Derailleur: Shimano
Braking Systems: Disc Brake, Hydraulic Rim Brake
Electricity Usage: 1
Cost per 100km: 0.3
Bike Type: Electric Bikes
Specifications
| Product Types | Electric Mountain Bike, Low Step Electric Bike, Electric Trekking Bike, Electric Full Suspension Bike |
|---|---|
| Area of Use | Sport |
| Type | Women's |
| Model Year | 2025 |
| Additional Information | Please check the bike frame size in the individual offers. |
| Main Colour | White |
| Wheel Size | 27.5 inch |
| Frame Material | Aluminium |
| Frame Geometry | Wave |
| Engine Manufacturer | Bosch |
| Engine Models | Bosch Performance Line CX, Bosch Performance Line CX Gen.5 |
| Engine Type | Mid Motor |
| Torque | 100 |
| Max. Torque | 100 Nm |
| Max. Supported Speed | 25 km/h |
| Motor Weight | 4 |
| Pedal Assist | 400 |
| Power | 250 Watt |
| Motor Activation | Pedal-assisted |
| Assistance Mode | 4 Support Modes |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Charging Cycle | Up to 1000 Charging Cycles |
| Battery Voltage | 36 V |
| Battery Power | 600 Wh |
| Max Power | 550 Watt |
| Wheel Travel | 130 mm |
| Suspension System | Air Spring |
| Features | In-Frame Battery, StVZO Approval (German Law), Light, with Mudguards, with Luggage Rack |
| Saddle | Selle Royal Vivo |
| Number of Gears | 11 |
| Gear System | With Derailleur |
| Rear Derailleur | Shimano |
| Braking Systems | Disc Brake, Hydraulic Rim Brake |
| Electricity Usage | 1 |
| Cost per 100km | 0.3 |
| Bike Type | Electric Bikes |
Reviews
Highly recommend!
Even better than I thought
Legit so good
Even better than I thought
cant fault it tbh
Better than I expected honestly
Better than I expected honestly
Brilliant, no complaints at all
Absolutely brilliant 👍
Top quality
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.