Haibike Alltrail 7 2024 29/27.5 kupferfarben
Brand: Haibike
Price: €2.654,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d736aae2-d395-4a46-9078-e891b6cdb1d6
Description
Einsatzgebiet: Sport
Geeignet für: Herren
Modelljahr: 2024
Serie: Haibike AllTrail
Bitte beachten Sie: Die Angebote können verschiedene Größen beinhalten.
Hauptfarbe: gold
Radgröße: 29 / 27.5 Zoll
Bereifung: Schwalbe Nobby Nic
Rahmenmaterial: Aluminium
Rahmenform: Diamant
Motor-Hersteller: Yamaha
Motormodell: Yamaha PW-S2
max. Drehmoment: 75 Nm
max. Unterstützung: bis 25 km/h
Leistung (W): 250 Watt
Akkumontage: Akku im Rahmen
Akkuart: Li-Ion
Akkuspannung: 36 V
Akkuleistung: 720 Wh
Gabel: RockShox 35 gold RL
Federweg: 140 mm
Fahrwerk: RockShox
Ausstattung: mit Federgabel
Gänge: 12
Schaltsystem: mit Kettenschaltung
Schaltwerke: SRAM, SRAM SX Eagle
Bremse: TRP Slate T4
Bremssystem: mit Scheibenbremse
Bremsentyp: mit hydraulischer Scheibenbremse
Stromverbrauch: 1 kWh pro 100 km
Kosten pro 100 km: 0.3 € / 100 km
Fahrradtyp: E-Bikes
Specifications
| Fahrradtypen | Elektro-Mountainbike, Elektro-Fully |
|---|---|
| Einsatzgebiet | Sport |
| Geeignet für | Herren |
| Modelljahr | 2024 |
| Serie | Haibike AllTrail |
| Bitte beachten Sie | Die Angebote können verschiedene Größen beinhalten. |
| Hauptfarbe | gold |
| Radgröße | 29 / 27.5 Zoll |
| Bereifung | Schwalbe Nobby Nic |
| Rahmenmaterial | Aluminium |
| Rahmenform | Diamant |
| Motor-Hersteller | Yamaha |
| Motormodell | Yamaha PW-S2 |
| max. Drehmoment | 75 Nm |
| max. Unterstützung | bis 25 km/h |
| Leistung (W) | 250 Watt |
| Akkumontage | Akku im Rahmen |
| Akkuart | Li-Ion |
| Akkuspannung | 36 V |
| Akkuleistung | 720 Wh |
| Gabel | RockShox 35 gold RL |
| Federweg | 140 mm |
| Fahrwerk | RockShox |
| Ausstattung | mit Federgabel |
| Gänge | 12 |
| Schaltsystem | mit Kettenschaltung |
| Schaltwerke | SRAM, SRAM SX Eagle |
| Bremse | TRP Slate T4 |
| Bremssystem | mit Scheibenbremse |
| Bremsentyp | mit hydraulischer Scheibenbremse |
| Stromverbrauch | 1 kWh pro 100 km |
| Kosten pro 100 km | 0.3 € / 100 km |
| Fahrradtyp | E-Bikes |
Reviews
100% would buy again
10/10 would buy again
Fantastic, ordering more!
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Works like a charm ✨
Got exactly what I needed, very pleased
Amazing service and product 👍
Arrived super quickly and works great 😊
Just as advertised, very reliable
Top stuff!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.