Haibike Allmnt CF 10 TRN/IQ midnight blue/grey glossy
Brand: Haibike
Price: €5.792,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 3811170b-c387-4905-b548-3eed181160c3
Description
Area of Use: Sport
Type: Men's
Model Year: 2025
Additional Information: Please check the bike frame size in the individual offers.
Gross Vehicle Weight: 135 kg
Main Colour: Blue
Wheel Size: 29 / 27,5 inch
Tyre Size: 60-622
Frame Material: Carbon
Frame Geometry: Diamond
Engine Type: Mid Motor
Max. Torque: 80 Nm
Max. Supported Speed: 25 km/h
Power: 250 Watt
Motor Activation: Pedal-assisted
Assistance Mode: 4 Support Modes
Type of Battery: Li-Ion
Battery Voltage: 36 V
Battery Power: 800 Wh
Wheel Travel: 160 mm
Number of Gears: 12
Gear System: With Derailleur
Chain: Gates CDX Carbon Drive Belt
Brakes: Tektro
Braking System: Disc Brake
Brake Type: Hydraulic Disc Brake
Brake Disc Diameter (front/rear): 203/203
Electricity Usage: 1
Cost per 100km: 0.3
Bike Type: Electric Bikes
Specifications
| Product Type | Electric Mountain Bike |
|---|---|
| Area of Use | Sport |
| Type | Men's |
| Model Year | 2025 |
| Additional Information | Please check the bike frame size in the individual offers. |
| Gross Vehicle Weight | 135 kg |
| Main Colour | Blue |
| Wheel Size | 29 / 27,5 inch |
| Tyre Size | 60-622 |
| Frame Material | Carbon |
| Frame Geometry | Diamond |
| Engine Type | Mid Motor |
| Max. Torque | 80 Nm |
| Max. Supported Speed | 25 km/h |
| Power | 250 Watt |
| Motor Activation | Pedal-assisted |
| Assistance Mode | 4 Support Modes |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Battery Voltage | 36 V |
| Battery Power | 800 Wh |
| Wheel Travel | 160 mm |
| Number of Gears | 12 |
| Gear System | With Derailleur |
| Chain | Gates CDX Carbon Drive Belt |
| Brakes | Tektro |
| Braking System | Disc Brake |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Brake Disc Diameter (front/rear) | 203/203 |
| Electricity Usage | 1 |
| Cost per 100km | 0.3 |
| Bike Type | Electric Bikes |
Reviews
Amazing quality for the price!
Quality is really good... can't complain about anything really.
Better than I expected honestly
Honestly fantastic
Love how well made this is. Already recommended to my family.
Worth it
Five stars
Honestly fantastic
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.