Giant Trance X Advanced E+ El 1 29/27.5 Gx Eagle Axs (2024)
Brand: Giant
Price: €2.789,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: bf62e462-f503-4af6-933b-fc1635acf78d
Description
Types: Women's, Men's
Model Year: 2024
Gross Vehicle Weight: 150 kg
Main Colour: Black
Wheel Size: 29 inch
Frame Materials: Carbon, Magnesium
Frame Geometry: Diamond
Engine Models: Giant SyncDrive Pro, Giant SyncDrive Pro2
Max. Supported Speed: 25 km/h
Power: 250 Watt
Type of Battery: Li-Ion
Battery Voltage: 36 V
Battery Power: 400 Wh
Fork: Fox 36 Float Factory, Fox Float
Wheel Travel: 150 mm
Features: In-Frame Battery
Number of Gears: 12
Gear Systems: With Derailleur, With Electronic Gear-Shifting
Rear Derailleurs: SRAM, SRAM Eagle, SRAM GX Eagle
Cassette: Sram XG-1275
Brakes: SRAM Code R
Braking System: Disc Brake
Brake Type: Hydraulic Disc Brake
Specifications
| Product Type | Electric Mountain Bike |
|---|---|
| Types | Women's, Men's |
| Model Year | 2024 |
| Gross Vehicle Weight | 150 kg |
| Main Colour | Black |
| Wheel Size | 29 inch |
| Frame Materials | Carbon, Magnesium |
| Frame Geometry | Diamond |
| Engine Models | Giant SyncDrive Pro, Giant SyncDrive Pro2 |
| Max. Supported Speed | 25 km/h |
| Power | 250 Watt |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Battery Voltage | 36 V |
| Battery Power | 400 Wh |
| Fork | Fox 36 Float Factory, Fox Float |
| Wheel Travel | 150 mm |
| Features | In-Frame Battery |
| Number of Gears | 12 |
| Gear Systems | With Derailleur, With Electronic Gear-Shifting |
| Rear Derailleurs | SRAM, SRAM Eagle, SRAM GX Eagle |
| Cassette | Sram XG-1275 |
| Brakes | SRAM Code R |
| Braking System | Disc Brake |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
Reviews
Fantastic value
Best thing I've bought in a while
Such good value... impressed
Perfect.
Great value for money. Will definitely be buying again.
Perfect! 10/10 ⭐
Perfect 👍
Fantastic quality, unbeatable price!
Worth it
Exactly what I wanted
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.