Garmin Edge 130 Plus
Brand: Garmin
Price: €151,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: e9287570-0a85-4530-a8e6-a740eac45f75
Description
Übertragungsart: drahtlos
mit Computerauswertung: via PC-Interface, via Web Community, Points of Interest (POI), via Analyse-Software, Garmin Connect Mobile, Strava-kompatibel
Displaytyp: mit beleuchteter Anzeige
Farbe: schwarz
Geschwindigkeitsmessungen: Geschwindigkeit, Beschleunigungsmesser
Funktionen: Fahrzeit, GPS, Höhenmesser, Stoppuhr, Routenaufzeichnung, Kalorienzähler, Uhrzeit, Automatischer Start/Stop, Tageskilometer, Connected Feature: Aktuelles Wetter, Connected Feature: SMS, Connected Feature: Telefon, Trittfrequenz, Herzfrequenz, Gesamtkilometer, Gesamthöhenmeter+
Gewicht: 33 g
Höhe: 63 mm
Breite: 41 mm
Tiefe: 16 mm
Displaygröße: 1,8 Zoll
Akkulaufzeit: 12 h
Energieversorgung des Computers: Akku
Befestigung des Computers: Lenker
wasserdicht: ja, IPX7
Serie: Garmin Edge
Datenübertragung: USB Kabel
kompatibles Betriebssystem: Smartphone
Lieferumfang: Befestigungssystem, Bedienanleitung, USB Kabel
Bemerkung: Gerät unterstützt GPS-, GLONASS- und Galileo-Satelliten
Specifications
| Produkttyp | Fahrrad GPS |
|---|---|
| Übertragungsart | drahtlos |
| mit Computerauswertung | via PC-Interface, via Web Community, Points of Interest (POI), via Analyse-Software, Garmin Connect Mobile, Strava-kompatibel |
| Displaytyp | mit beleuchteter Anzeige |
| Farbe | schwarz |
| Geschwindigkeitsmessungen | Geschwindigkeit, Beschleunigungsmesser |
| Funktionen | Fahrzeit, GPS, Höhenmesser, Stoppuhr, Routenaufzeichnung, Kalorienzähler, Uhrzeit, Automatischer Start/Stop, Tageskilometer, Connected Feature: Aktuelles Wetter, Connected Feature: SMS, Connected Feature: Telefon, Trittfrequenz, Herzfrequenz, Gesamtkilometer, Gesamthöhenmeter+ |
| Gewicht | 33 g |
| Höhe | 63 mm |
| Breite | 41 mm |
| Tiefe | 16 mm |
| Displaygröße | 1,8 Zoll |
| Akkulaufzeit | 12 h |
| Energieversorgung des Computers | Akku |
| Befestigung des Computers | Lenker |
| wasserdicht | ja, IPX7 |
| Serie | Garmin Edge |
| Datenübertragung | USB Kabel |
| kompatibles Betriebssystem | Smartphone |
| Lieferumfang | Befestigungssystem, Bedienanleitung, USB Kabel |
| Bemerkung | Gerät unterstützt GPS-, GLONASS- und Galileo-Satelliten |
Reviews
Amazing 👌
Exceeded my expectations in every way. Packaging was great as well.
Does the job
Perfect!
Packaged so carefully, arrived perfect
Perfect!
Wow! Amazing value
Perfect! 10/10 ⭐
Absolutely brilliant 👍
Works like a charm ✨
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.