Focus Thron2 6.8 (2023)
Brand: Focus
Price: €3.059,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 44075f21-24c8-423f-97b2-dc930142d46d
Description
Area of Use: Sport
Type: Men's
Model Year: 2023
Series: Focus Thron
Additional Information: Please check the bike frame size in the individual offers.
Weight: 26.7 kg
Gross Vehicle Weight: 150 kg
Main Colour: Black
Wheel Size: 29 inch
Rims: Rodi TRYP30
Tyres: Maxxis Minion DHF
Frame Material: Aluminium
Frame Geometry: Diamond
Engine Manufacturer: Bosch
Engine Models: Bosch Performance Line CX Gen4, Bosch Smart System
Engine Type: Mid Motor
Torque: 100
Max. Supported Speed: 25 km/h
Motor Weight: 2.8
Pedal Assist: 400
Power: 250 Watt
Motor Activation: Pedal-assisted
Assistance Mode: 4 Support Modes
Type of Battery: Li-Ion
Charging Cycle: Up to 1000 Charging Cycles
Battery Voltage: 36 V
Battery Power: 625 Wh
Battery Capacity: 17.36 Ah
Board Computer Features: Total Ride Time, Thermometer, Detachable Display, Time (o'clock)
Fork: SR Suntour Aion35 EVO
Wheel Travel: 130 mm
Shock Absorber: RockShox Deluxe Select
Features: In-Frame Battery
Number of Gears: 12
Gear System: With Derailleur
Braking System: Disc Brake
Electricity Usage: 1
Cost per 100km: 0.3
Bike Type: Electric Bikes
Specifications
| Product Type | Electric Full Suspension Bike |
|---|---|
| Area of Use | Sport |
| Type | Men's |
| Model Year | 2023 |
| Series | Focus Thron |
| Additional Information | Please check the bike frame size in the individual offers. |
| Weight | 26.7 kg |
| Gross Vehicle Weight | 150 kg |
| Main Colour | Black |
| Wheel Size | 29 inch |
| Rims | Rodi TRYP30 |
| Tyres | Maxxis Minion DHF |
| Frame Material | Aluminium |
| Frame Geometry | Diamond |
| Engine Manufacturer | Bosch |
| Engine Models | Bosch Performance Line CX Gen4, Bosch Smart System |
| Engine Type | Mid Motor |
| Torque | 100 |
| Max. Supported Speed | 25 km/h |
| Motor Weight | 2.8 |
| Pedal Assist | 400 |
| Power | 250 Watt |
| Motor Activation | Pedal-assisted |
| Assistance Mode | 4 Support Modes |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Charging Cycle | Up to 1000 Charging Cycles |
| Battery Voltage | 36 V |
| Battery Power | 625 Wh |
| Battery Capacity | 17.36 Ah |
| Board Computer Features | Total Ride Time, Thermometer, Detachable Display, Time (o'clock) |
| Fork | SR Suntour Aion35 EVO |
| Wheel Travel | 130 mm |
| Shock Absorber | RockShox Deluxe Select |
| Features | In-Frame Battery |
| Number of Gears | 12 |
| Gear System | With Derailleur |
| Braking System | Disc Brake |
| Electricity Usage | 1 |
| Cost per 100km | 0.3 |
| Bike Type | Electric Bikes |
Reviews
10 out of 10
100% would buy again
Quality is excellent. Worth every penny
Quality is really good... can't complain about anything really.
Fantastic value
Packaged so carefully, arrived perfect
Just brilliant
Works great, good price
Does the job perfectly... will be ordering more
Amazing value!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.