Focus THRON² 6.7 EQP Urbangreen / Magicblack 29\" 800 Wh Diamant
Brand: Focus
Price: €3.743,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: e909c2f0-db47-47ad-9df6-87a2269744a9
Description
Areas of Use: Sport, Tour
Type: Men's
Weight: 27.2 kg
Gross Vehicle Weight: 150 kg
Main Colour: Black
Wheel Size: 29 inch
Tyres: Schwalbe Nobby Nic
Frame Material: Aluminium
Frame Geometry: Diamond
Engine Manufacturer: Bosch
Engine Model: Bosch Performance Line CX
Engine Type: Mid Motor
Torque: 100
Max. Supported Speed: 25 km/h
Motor Weight: 4
Pedal Assist: 400
Power: 250 Watt
Motor Activation: Pedal-assisted
Assistance Mode: 4 Support Modes
Types of Batteries: NiMh, Li-Ion
Charging Cycle: Up to 1000 Charging Cycles
Battery Voltage: 36 V
Battery Power: 800 Wh
Max Power: 550 Watt
Wheel Travel: 150 mm
Features: In-Frame Battery, with Mudguards
Number of Gears: 10
Gear System: With Derailleur
Braking System: Disc Brake
Electricity Usage: 1
Cost per 100km: 0.3
Specifications
| Product Type | SUV E-Bike |
|---|---|
| Areas of Use | Sport, Tour |
| Type | Men's |
| Weight | 27.2 kg |
| Gross Vehicle Weight | 150 kg |
| Main Colour | Black |
| Wheel Size | 29 inch |
| Tyres | Schwalbe Nobby Nic |
| Frame Material | Aluminium |
| Frame Geometry | Diamond |
| Engine Manufacturer | Bosch |
| Engine Model | Bosch Performance Line CX |
| Engine Type | Mid Motor |
| Torque | 100 |
| Max. Supported Speed | 25 km/h |
| Motor Weight | 4 |
| Pedal Assist | 400 |
| Power | 250 Watt |
| Motor Activation | Pedal-assisted |
| Assistance Mode | 4 Support Modes |
| Types of Batteries | NiMh, Li-Ion |
| Charging Cycle | Up to 1000 Charging Cycles |
| Battery Voltage | 36 V |
| Battery Power | 800 Wh |
| Max Power | 550 Watt |
| Wheel Travel | 150 mm |
| Features | In-Frame Battery, with Mudguards |
| Number of Gears | 10 |
| Gear System | With Derailleur |
| Braking System | Disc Brake |
| Electricity Usage | 1 |
| Cost per 100km | 0.3 |
Reviews
😍 Love it
Brilliant!!!
Better than expected tbh
Quality and price are unbeatable
Amazing 👌
Works great, super happy!
Exactly what I wanted
Got exactly what I needed, very pleased
Really impressed, no complaints
Quality is really good... can't complain about anything really.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.