Focus Thron 6.8 (2022) slate grey
Brand: Focus
Price: €1.484,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 12864a14-afc6-4170-a242-3e15b66258d7
Description
Zielgruppe: Fortgeschrittene
Serie: Focus Thron
Modelljahr: 2022
Geeignet für: Herren
Gewicht: 15,7 kg
Hauptfarbe: grau
Bitte beachten Sie: Die Angebote können verschiedene Größen beinhalten.
Radgröße: 29 Zoll
Bereifung: Maxxis Dissector, Maxxis Rekon
Felgen: Rodi Blackrock
Rahmenform: Diamant
Rahmenmaterial: Aluminium
Rahmen Legierung: 7005 Aluminium
Rahmeneigenschaft: Hydroforming
Gabel: RockShox Recon Gold RL
Federgabel Modell: RockShox Recon Gold RL
Federweg: 130 mm
Dämpfer: RockShox Deluxe Select
Dämpfer-Federweg: 130 mm
Fahrwerk: RockShox
Gänge: 12
Schaltsysteme: mit Kettenschaltung, mit mechanischer Schaltung
Schaltwerke: Shimano Deore, Shimano
Schaltwerk-Modell: Shimano Deore RDM6100
Sattel: Focus Trail SL
Sattelstütze: Kind Shock Rage-i
Steuersatz: ACROS ZS56/ZS56
Bremse: Shimano BR-MT420
Bremsentyp: mit hydraulischer Scheibenbremse
Bremssystem: mit Scheibenbremse
Rahmenhöhe: 45 cm
Fahrradtyp: Mountainbikes
Specifications
| Fahrradtyp | Fully |
|---|---|
| Zielgruppe | Fortgeschrittene |
| Serie | Focus Thron |
| Modelljahr | 2022 |
| Geeignet für | Herren |
| Gewicht | 15,7 kg |
| Hauptfarbe | grau |
| Bitte beachten Sie | Die Angebote können verschiedene Größen beinhalten. |
| Radgröße | 29 Zoll |
| Bereifung | Maxxis Dissector, Maxxis Rekon |
| Felgen | Rodi Blackrock |
| Rahmenform | Diamant |
| Rahmenmaterial | Aluminium |
| Rahmen Legierung | 7005 Aluminium |
| Rahmeneigenschaft | Hydroforming |
| Gabel | RockShox Recon Gold RL |
| Federgabel Modell | RockShox Recon Gold RL |
| Federweg | 130 mm |
| Dämpfer | RockShox Deluxe Select |
| Dämpfer-Federweg | 130 mm |
| Fahrwerk | RockShox |
| Gänge | 12 |
| Schaltsysteme | mit Kettenschaltung, mit mechanischer Schaltung |
| Schaltwerke | Shimano Deore, Shimano |
| Schaltwerk-Modell | Shimano Deore RDM6100 |
| Sattel | Focus Trail SL |
| Sattelstütze | Kind Shock Rage-i |
| Steuersatz | ACROS ZS56/ZS56 |
| Bremse | Shimano BR-MT420 |
| Bremsentyp | mit hydraulischer Scheibenbremse |
| Bremssystem | mit Scheibenbremse |
| Rahmenhöhe | 45 cm |
| Fahrradtyp | Mountainbikes |
Reviews
Top quality, can't complain
Arrived safe and sound, very pleased
Perfect! Exactly what I needed
Fantastic, ordering more!
Just brilliant
Very pleased with this
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Better than expected tbh
Great value for money. Will definitely be buying again.
Couldn't fault it
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.