Focus Jam 8.8 29" (2022) blau grün
Brand: Focus
Price: €1.799,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 401db843-8627-4111-b5c9-40c3bf55a59c
Description
Serie: FOCUS Jam
Modelljahr: 2022
Geeignet für: Damen, Herren
zulässiges Gesamtgewicht: 110 kg
Gewicht: 15,3 kg
Hauptfarbe: türkis
Bitte beachten Sie: Die Angebote können verschiedene Größen beinhalten.
Radgröße: 29 Zoll
Bereifung: Maxxis Minion
Felgen: Rodi TRYP30
Vorderradnabe: Novatec D041
Hinterradnabe: Novatec D462
Reifengröße: 29 x 2.4
Rahmenform: Diamant
Rahmenmaterial: Carbon
Gabel: Rock Shox Revelation
Federgabel Modell: Rock Shox Revelation RC
Federweg: 150 mm
Dämpfer: RockShox Deluxe Select+
Fahrwerk: RockShox
Gänge: 12
Schaltsysteme: mit Kettenschaltung, mit mechanischer Schaltung
Schaltwerke: SRAM NX Eagle, SRAM SX Eagle, SRAM
Innenlager: Press Fit
Kassetten: SRAM NX Eagle, SRAM SX Eagle, SRAM PG-1230
Kette: SRAM SX Eagle
Sattel: Focus Trail SL
Bremse: SRAM Guide T
Bremsentyp: mit hydraulischer Scheibenbremse
Bremssystem: mit Scheibenbremse
Rahmenhöhen: 45 cm, 48 cm, 47 cm, 42 cm, 39 cm
Fahrradtyp: Mountainbikes
Specifications
| Fahrradtypen | All Mountain Bike, Fully |
|---|---|
| Serie | FOCUS Jam |
| Modelljahr | 2022 |
| Geeignet für | Damen, Herren |
| zulässiges Gesamtgewicht | 110 kg |
| Gewicht | 15,3 kg |
| Hauptfarbe | türkis |
| Bitte beachten Sie | Die Angebote können verschiedene Größen beinhalten. |
| Radgröße | 29 Zoll |
| Bereifung | Maxxis Minion |
| Felgen | Rodi TRYP30 |
| Vorderradnabe | Novatec D041 |
| Hinterradnabe | Novatec D462 |
| Reifengröße | 29 x 2.4 |
| Rahmenform | Diamant |
| Rahmenmaterial | Carbon |
| Gabel | Rock Shox Revelation |
| Federgabel Modell | Rock Shox Revelation RC |
| Federweg | 150 mm |
| Dämpfer | RockShox Deluxe Select+ |
| Fahrwerk | RockShox |
| Gänge | 12 |
| Schaltsysteme | mit Kettenschaltung, mit mechanischer Schaltung |
| Schaltwerke | SRAM NX Eagle, SRAM SX Eagle, SRAM |
| Innenlager | Press Fit |
| Kassetten | SRAM NX Eagle, SRAM SX Eagle, SRAM PG-1230 |
| Kette | SRAM SX Eagle |
| Sattel | Focus Trail SL |
| Bremse | SRAM Guide T |
| Bremsentyp | mit hydraulischer Scheibenbremse |
| Bremssystem | mit Scheibenbremse |
| Rahmenhöhen | 45 cm, 48 cm, 47 cm, 42 cm, 39 cm |
| Fahrradtyp | Mountainbikes |
Reviews
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
Does the job
Exactly as the description, cheers!
cant fault it tbh
Absolutely brilliant 👍
Quality is excellent. Worth every penny
Exceeds expectations
😍 Love it
Very happy with this purchase
100% would recommend
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.