Fischer Cita Retro 2.0 (2022)
Brand: Fischer
Price: €778,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: a70bb013-66f0-4aab-9cef-5f41875e6728
Description
Einsatzgebiet: Comfort
Geeignet für: Damen
Modelljahr: 2022
Serie: Fischer Cita
Bitte beachten Sie: Die Angebote können verschiedene Größen beinhalten.
Gewicht: 29 kg
zulässiges Gesamtgewicht: 150 kg
Hauptfarbe: rot
Radgröße: 28 Zoll
Rahmenmaterial: Stahl
Rahmenform: Wave
Motor-Hersteller: Bafang
Motormodell: Bafang Silent Drive B
Motor-Typ: mit Nabenmotor (vorne)
Drehmoment: 32 Nm
max. Unterstützung: bis 25 km/h
Leistung (W): 250 Watt
Motoraktivierung: mit Bewegunssensor
Motorunterstützung: mit 5 Unterstützungsmodi
Akkumontage: Gepäckträgerakku
Akkuart: Li-Ion
Akkuspannung: 36 V
Akkuleistung: 317 Wh
Ladezeit: 4 h
Reichweite: bis 80 Km
Gabel: Starrgabel
Fahrwerk: Starrgabel
Ausstattungen: mit Straßenzulassung gemäß StVZO, mit Seitenständer, mit Beleuchtung, mit Korb, mit Rahmenschloss, mit Schutzblech, mit Gepäckträger
Gänge: 3
Schaltsystem: mit Nabenschaltung
Schaltwerke: Shimano, Shimano Nexus
Bremssysteme: mit Rücktritt, mit Felgenbremse
Bremsentyp: mit V-Brake
Stromverbrauch: 1 kWh pro 100 km
Kosten pro 100 km: 0.3 € / 100 km
Hinweise: Kettenschutz, Fahrradständer
Fahrradtyp: E-Bikes
Specifications
| Fahrradtypen | Elektro-Tiefeinsteiger, Elektro-Cityrad |
|---|---|
| Einsatzgebiet | Comfort |
| Geeignet für | Damen |
| Modelljahr | 2022 |
| Serie | Fischer Cita |
| Bitte beachten Sie | Die Angebote können verschiedene Größen beinhalten. |
| Gewicht | 29 kg |
| zulässiges Gesamtgewicht | 150 kg |
| Hauptfarbe | rot |
| Radgröße | 28 Zoll |
| Rahmenmaterial | Stahl |
| Rahmenform | Wave |
| Motor-Hersteller | Bafang |
| Motormodell | Bafang Silent Drive B |
| Motor-Typ | mit Nabenmotor (vorne) |
| Drehmoment | 32 Nm |
| max. Unterstützung | bis 25 km/h |
| Leistung (W) | 250 Watt |
| Motoraktivierung | mit Bewegunssensor |
| Motorunterstützung | mit 5 Unterstützungsmodi |
| Akkumontage | Gepäckträgerakku |
| Akkuart | Li-Ion |
| Akkuspannung | 36 V |
| Akkuleistung | 317 Wh |
| Ladezeit | 4 h |
| Reichweite | bis 80 Km |
| Gabel | Starrgabel |
| Fahrwerk | Starrgabel |
| Ausstattungen | mit Straßenzulassung gemäß StVZO, mit Seitenständer, mit Beleuchtung, mit Korb, mit Rahmenschloss, mit Schutzblech, mit Gepäckträger |
| Gänge | 3 |
| Schaltsystem | mit Nabenschaltung |
| Schaltwerke | Shimano, Shimano Nexus |
| Bremssysteme | mit Rücktritt, mit Felgenbremse |
| Bremsentyp | mit V-Brake |
| Stromverbrauch | 1 kWh pro 100 km |
| Kosten pro 100 km | 0.3 € / 100 km |
| Hinweise | Kettenschutz, Fahrradständer |
| Fahrradtyp | E-Bikes |
Reviews
⭐⭐⭐⭐⭐
No issues whatsoever
Fast delivery, excellent item
Couldn't fault it
Second purchase already! Love it
Exactly what I wanted
Amazing quality for the price!
Better than expected tbh
Exactly what I needed, thanks!
Best thing I've bought in a while
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.