Eleglide T1 Step-Thru grey
Brand: Eleglide
Price: €629,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ae54994e-5987-42b6-8a54-7497d70e5374
Description
Einsatzgebiete: Trekking, Sport, Tour, Comfort
Geeignet für: Herren, Damen
Bitte beachten Sie: Die Angebote können verschiedene Größen beinhalten.
Gewicht: 26 kg
zulässiges Gesamtgewicht: 120 kg
Hauptfarbe: grau
Radgröße: 27.5 Zoll
Reifengröße: 27.5 x 2.10
Bereifung: CST
Rahmenmaterial: Aluminium
Rahmenform: Trapez
Drehmoment: 50 Nm
max. Unterstützung: bis 25 km/h
Leistung (W): 250 Watt
Akkuart: Li-Ion
Akkuspannung: 36 V
Akkuleistung: 250 Wh
Akkukapazität: 13 Ah
Ladezeit: 6 h
Reichweite: bis 100 Km
Dämpfer-Feature: Lockout
Ausstattungen: mit Seitenständer, mit Straßenzulassung gemäß StVZO, mit Federgabel, mit Beleuchtung, mit Schutzblech, mit Gepäckträger
Gänge: 7
Schaltsystem: mit Kettenschaltung
Schaltwerk: Shimano
Kassette: Shimano
Bremssystem: mit Scheibenbremse
Bremsentyp: mit mechanischer Scheibenbremse
Bremsscheibendurchmesser (v/h): 160
Stromverbrauch: 1 kWh pro 100 km
Kosten pro 100 km: 0.3 € / 100 km
Fahrradtyp: E-Bikes
Rahmengrößen (Zoll): 16 Zoll, 23 Zoll, 25 Zoll, 20 Zoll, 13 Zoll
Specifications
| Fahrradtypen | Elektro-Mountainbike, Elektro-Trekkingrad |
|---|---|
| Einsatzgebiete | Trekking, Sport, Tour, Comfort |
| Geeignet für | Herren, Damen |
| Bitte beachten Sie | Die Angebote können verschiedene Größen beinhalten. |
| Gewicht | 26 kg |
| zulässiges Gesamtgewicht | 120 kg |
| Hauptfarbe | grau |
| Radgröße | 27.5 Zoll |
| Reifengröße | 27.5 x 2.10 |
| Bereifung | CST |
| Rahmenmaterial | Aluminium |
| Rahmenform | Trapez |
| Drehmoment | 50 Nm |
| max. Unterstützung | bis 25 km/h |
| Leistung (W) | 250 Watt |
| Akkuart | Li-Ion |
| Akkuspannung | 36 V |
| Akkuleistung | 250 Wh |
| Akkukapazität | 13 Ah |
| Ladezeit | 6 h |
| Reichweite | bis 100 Km |
| Dämpfer-Feature | Lockout |
| Ausstattungen | mit Seitenständer, mit Straßenzulassung gemäß StVZO, mit Federgabel, mit Beleuchtung, mit Schutzblech, mit Gepäckträger |
| Gänge | 7 |
| Schaltsystem | mit Kettenschaltung |
| Schaltwerk | Shimano |
| Kassette | Shimano |
| Bremssystem | mit Scheibenbremse |
| Bremsentyp | mit mechanischer Scheibenbremse |
| Bremsscheibendurchmesser (v/h) | 160 |
| Stromverbrauch | 1 kWh pro 100 km |
| Kosten pro 100 km | 0.3 € / 100 km |
| Fahrradtyp | E-Bikes |
| Rahmengrößen (Zoll) | 16 Zoll, 23 Zoll, 25 Zoll, 20 Zoll, 13 Zoll |
Reviews
Does the job
Love this! 😄
Very happy with this purchase
Came super fast and works great
Quality stuff 💯
Quality is top tier
10/10 would buy again
Love this! 😄
Perfect! 10/10 ⭐
Packaged so carefully, arrived perfect
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.