DT Swiss E 512 29" 32 hole
Brand: DT
Price: €50,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f07eca77-bb65-486e-8a14-d6667f0e9716
Description
Uses: Mountainbike (MTB), Enduro (ED)
Series: DT Swiss XR
Colour: Black
Size: 29 Inches
Size (ETRTO): 622 x 25
Recommended Tyre Width: 44-62 mm
Valve Hole Diameter: 6.5 mm
Outer Rim Width: 30 mm
Inner Rim Width: 25 mm
Rim Height: 21 mm
Material: Aluminium
Weight: 560 g
Tyres: Clincher
Brake Mount: Disc Brake
Spoke Count: 32
Max. Rider Weight: 130 kg
maximale Speichenspannung: 1,200 N
Rim Joint: plugged
Technology: DT Swiss Sleeve Joint
Specifications
| Product Type | 29 Inch Bike Rim |
|---|---|
| Uses | Mountainbike (MTB), Enduro (ED) |
| Series | DT Swiss XR |
| Colour | Black |
| Size | 29 Inches |
| Size (ETRTO) | 622 x 25 |
| Recommended Tyre Width | 44-62 mm |
| Valve Hole Diameter | 6.5 mm |
| Outer Rim Width | 30 mm |
| Inner Rim Width | 25 mm |
| Rim Height | 21 mm |
| Material | Aluminium |
| Weight | 560 g |
| Tyres | Clincher |
| Brake Mount | Disc Brake |
| Spoke Count | 32 |
| Max. Rider Weight | 130 kg |
| maximale Speichenspannung | 1,200 N |
| Rim Joint | plugged |
| Technology | DT Swiss Sleeve Joint |
Reviews
One of my best buys ever
Can't fault it, great price too
100% would buy again
Packaged so carefully, arrived perfect
Fantastic product, really impressed
Even better than I thought
cant fault it tbh
Arrived well packaged, very pleased
Delivered when promised... very satisfied
Seriously good value
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.