Cube Trike Hybrid Family 750 (2024) blue´n´reflex
Brand: Cube
Price: €4.679,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: f93d69a5-c15a-455f-b43a-50da635fd0a3
Description
Areas of Use: Sport, Tour, Comfort
Types: Women's, Men's
Model Year: 2024
Series: Cube Hybrid
Additional Information: Please check the bike frame size in the individual offers.
Weight: 75 kg
Gross Vehicle Weight: 220 kg
Main Colour: Blue
Wheel Sizes: 24 inch, 20 inch
Tyre Size: 24x2.60
Frame Material: Aluminium
Frame Geometry: Wave
Engine Manufacturer: Bosch
Engine Model: Bosch Cargo Line
Engine Type: Mid Motor
Max. Torque: 75 Nm
Max. Supported Speed: 25 km/h
Motor Weight: 2.9
Pedal Assist: 400
Power: 250 Watt
Motor Activation: Pedal-assisted
Assistance Mode: 4 Support Modes
Battery: Bosch PowerTube 750
Type of Battery: Li-Ion
Charging Cycle: Up to 1000 Charging Cycles
Battery Voltage: 36 V
Battery Power: 750 Wh
Board Computer Features: Total Ride Time, Thermometer, Detachable Display, Time (o'clock)
Fork: SR Suntour Mobie 45
Wheel Travel: 100 mm
Features: StVZO Approval (German Law), Light, with Mudguards, with Luggage Rack
Saddle: Natural Fit Sequence Comfort
Pedals: CUBE PP MTB
Gear System: With Stepless Gear Hub
Chain: KMC
Braking System: Disc Brake
Brake Type: Hydraulic Disc Brake
Brake Disc Diameter (front/rear): 180/160
Electricity Usage: 1
Cost per 100km: 0.3
Bike Type: Electric Bikes
Specifications
| Product Types | Low Step Electric Bike, Electric Transport Bike |
|---|---|
| Areas of Use | Sport, Tour, Comfort |
| Types | Women's, Men's |
| Model Year | 2024 |
| Series | Cube Hybrid |
| Additional Information | Please check the bike frame size in the individual offers. |
| Weight | 75 kg |
| Gross Vehicle Weight | 220 kg |
| Main Colour | Blue |
| Wheel Sizes | 24 inch, 20 inch |
| Tyre Size | 24x2.60 |
| Frame Material | Aluminium |
| Frame Geometry | Wave |
| Engine Manufacturer | Bosch |
| Engine Model | Bosch Cargo Line |
| Engine Type | Mid Motor |
| Max. Torque | 75 Nm |
| Max. Supported Speed | 25 km/h |
| Motor Weight | 2.9 |
| Pedal Assist | 400 |
| Power | 250 Watt |
| Motor Activation | Pedal-assisted |
| Assistance Mode | 4 Support Modes |
| Battery | Bosch PowerTube 750 |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Charging Cycle | Up to 1000 Charging Cycles |
| Battery Voltage | 36 V |
| Battery Power | 750 Wh |
| Board Computer Features | Total Ride Time, Thermometer, Detachable Display, Time (o'clock) |
| Fork | SR Suntour Mobie 45 |
| Wheel Travel | 100 mm |
| Features | StVZO Approval (German Law), Light, with Mudguards, with Luggage Rack |
| Saddle | Natural Fit Sequence Comfort |
| Pedals | CUBE PP MTB |
| Gear System | With Stepless Gear Hub |
| Chain | KMC |
| Braking System | Disc Brake |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Brake Disc Diameter (front/rear) | 180/160 |
| Electricity Usage | 1 |
| Cost per 100km | 0.3 |
| Bike Type | Electric Bikes |
Reviews
Got it super fast! Very happy
cant fault it tbh
Better than expected tbh
Quality is top tier
Honestly fantastic
Five stars
Exceeds expectations
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Arrived super quickly and works great 😊
Quality is excellent. Worth every penny
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.