Cube Stereo One77 Race 29 raw silver 2025
Brand: Cube
Price: €2.789,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 3b1cb154-3044-4977-bc8a-701a956d767f
Description
Target Groups: Advanced, Professional
Series: Cube Stereo
Gross Vehicle Weight: 115 kg
Weight: 15.9 kg
Main Colour: Silver
Additional Information: Please be aware of the different sizes of each offer.
Wheel Size: 29 inch
Frame Geometry: Diamond
Frame Material: Aluminium
Wheel Travel: 170 mm
Number of Gears: 12
Gear Systems: With Derailleur, With Derailleur
Rear Derailleurs: Shimano Deore XT, Shimano
Brakes: Shimano XT BR-M8120
Brake Type: Hydraulic Disc Brake
Braking System: Disc Brake
Bike Type: Mountain Bikes
Specifications
| Product Types | Full Suspension Bike, Enduro MTB |
|---|---|
| Target Groups | Advanced, Professional |
| Series | Cube Stereo |
| Gross Vehicle Weight | 115 kg |
| Weight | 15.9 kg |
| Main Colour | Silver |
| Additional Information | Please be aware of the different sizes of each offer. |
| Wheel Size | 29 inch |
| Frame Geometry | Diamond |
| Frame Material | Aluminium |
| Wheel Travel | 170 mm |
| Number of Gears | 12 |
| Gear Systems | With Derailleur, With Derailleur |
| Rear Derailleurs | Shimano Deore XT, Shimano |
| Brakes | Shimano XT BR-M8120 |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Braking System | Disc Brake |
| Bike Type | Mountain Bikes |
Reviews
Ordering more for friends
10/10 would buy again
Best thing I've bought in a while
No issues whatsoever
Best thing I've bought in a while
Got it super fast! Very happy
Works like a charm ✨
Five stars
Even better than I thought
Really good value for the price
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.