Cube Stereo Hybrid ONE22 Pro SLX Allroad (2025)
Brand: Cube
Price: €3.311,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ac978969-b196-4217-ad54-3190892fa157
Description
Areas of Use: Sport, Comfort
Type: Men's
Model Year: 2025
Series: Cube Stereo
Additional Information: Please check the bike frame size in the individual offers.
Weight: 26.2 kg
Gross Vehicle Weight: 125 kg
Main Colour: Black
Wheel Size: 27.5 inch
Tyres: Schwalbe Smart Sam
Engine Manufacturer: Bosch
Engine Models: Bosch Smart System, Bosch Performance Line CX Gen.5
Engine Type: Mid Motor
Torque: 100
Max. Torque: 100 Nm
Max. Supported Speed: 25 km/h
Motor Weight: 2.8
Pedal Assist: 400
Power: 250 Watt
Motor Activation: Pedal-assisted
Assistance Mode: 4 Support Modes
Battery: Bosch PowerTube
Type of Battery: Li-Ion
Charging Cycle: Up to 1000 Charging Cycles
Battery Voltage: 36 V
Battery Power: 800 Wh
Battery Capacity: 22.2 Ah
Charger Model: Bosch Compact Charger 2A
Board Computer: Bosch Purion
Board Computer Features: Speed, USB Port, Off-Board Mode, With Lights, Coverage Range, Seperate Control Unit Installed At The Grip, Battery Charge Condition, Riding Mode, Gear Recommendation, Detachable Display, Time (o'clock)
Wheel Travel: 120 mm
Features: In-Frame Battery, with Mudguards, with Luggage Rack
Number of Gears: 10
Gear System: With Derailleur
Rear Derailleurs: Shimano, Shimano Deore XT
Derailleur Model: Shimano XT
Brakes: Shimano XT BR-M8120
Braking System: Disc Brake
Brake Type: Hydraulic Disc Brake
Brake Disc Diameter (front/rear): 203/203
Electricity Usage: 1
Cost per 100km: 0.3
Bike Type: Electric Bikes
Specifications
| Product Types | Electric Full Suspension Bike, SUV E-Bike |
|---|---|
| Areas of Use | Sport, Comfort |
| Type | Men's |
| Model Year | 2025 |
| Series | Cube Stereo |
| Additional Information | Please check the bike frame size in the individual offers. |
| Weight | 26.2 kg |
| Gross Vehicle Weight | 125 kg |
| Main Colour | Black |
| Wheel Size | 27.5 inch |
| Tyres | Schwalbe Smart Sam |
| Engine Manufacturer | Bosch |
| Engine Models | Bosch Smart System, Bosch Performance Line CX Gen.5 |
| Engine Type | Mid Motor |
| Torque | 100 |
| Max. Torque | 100 Nm |
| Max. Supported Speed | 25 km/h |
| Motor Weight | 2.8 |
| Pedal Assist | 400 |
| Power | 250 Watt |
| Motor Activation | Pedal-assisted |
| Assistance Mode | 4 Support Modes |
| Battery | Bosch PowerTube |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Charging Cycle | Up to 1000 Charging Cycles |
| Battery Voltage | 36 V |
| Battery Power | 800 Wh |
| Battery Capacity | 22.2 Ah |
| Charger Model | Bosch Compact Charger 2A |
| Board Computer | Bosch Purion |
| Board Computer Features | Speed, USB Port, Off-Board Mode, With Lights, Coverage Range, Seperate Control Unit Installed At The Grip, Battery Charge Condition, Riding Mode, Gear Recommendation, Detachable Display, Time (o'clock) |
| Wheel Travel | 120 mm |
| Features | In-Frame Battery, with Mudguards, with Luggage Rack |
| Number of Gears | 10 |
| Gear System | With Derailleur |
| Rear Derailleurs | Shimano, Shimano Deore XT |
| Derailleur Model | Shimano XT |
| Brakes | Shimano XT BR-M8120 |
| Braking System | Disc Brake |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Brake Disc Diameter (front/rear) | 203/203 |
| Electricity Usage | 1 |
| Cost per 100km | 0.3 |
| Bike Type | Electric Bikes |
Reviews
Five stars
Fantastic product, really impressed
Super satisfied 😊
Best thing I've bought in a while
Couldn't fault it
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Can't fault anything about this
No issues whatsoever
Very happy indeed 👍
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.