Cube Stereo Hybrid 160 HPC 750 (2023) actionteam
Brand: Cube
Price: €4.499,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 7452cb91-f284-45b9-9b18-e4cd0717c182
Description
Areas of Use: Sport, All Mountain, Trail
Type: Men's
Model Year: 2023
Series: Cube Hybrid, Cube Stereo
Additional Information: Please check the bike frame size in the individual offers.
Weight: 24.2 kg
Gross Vehicle Weight: 160 kg
Main Colour: Blue
Wheel Size: 27.5 inch
Tyres: Schwalbe Magic Mary, Schwalbe Big Betty
Frame Material: Aluminium
Frame Geometry: Diamond
Frame Alloy: 6061 Aluminium
Frame Characteristics: Internal cable routing, Hydroforming
Engine Manufacturer: Bosch
Engine Models: Bosch Performance Line CX Gen4, Bosch Smart System
Engine Type: Mid Motor
Torque: 100
Max. Supported Speed: 25 km/h
Motor Weight: 2.8
Pedal Assist: 400
Power: 250 Watt
Motor Activation: Pedal-assisted
Assistance Mode: 4 Support Modes
Type of Battery: Li-Ion
Charging Cycle: Up to 1000 Charging Cycles
Battery Voltage: 36 V
Battery Power: 750 Wh
Board Computer Features: Off-Board Mode, Coverage Range, Total Ride Time, Seperate Control Unit Installed At The Grip, Bluetooth, Speed, USB Port, With Lights, Thermometer, Battery Charge Condition, Riding Mode, Gear Recommendation, Detachable Display, Time (o'clock)
Wheel Travel: 170 mm
Suspension System: Air
Shock Absorber: Fox Float Factory
Features: In-Frame Battery
Saddle: Natural Fit Venec
Seat Post: Fox Transfer Factory
Stem: CUBE Performance Stem
Number of Gears: 12
Gear System: With Derailleur
Rear Derailleurs: Shimano, Shimano Deore XT
Brakes: Shimano XT BR-M8120
Braking System: Disc Brake
Brake Type: Hydraulic Disc Brake
Brake Disc Diameter (front/rear): 203/203
Electricity Usage: 1
Cost per 100km: 0.3
Bike Type: Electric Bikes
Specifications
| Product Types | Electric Mountain Bike, Electric Full Suspension Bike, Enduro E-Bike |
|---|---|
| Areas of Use | Sport, All Mountain, Trail |
| Type | Men's |
| Model Year | 2023 |
| Series | Cube Hybrid, Cube Stereo |
| Additional Information | Please check the bike frame size in the individual offers. |
| Weight | 24.2 kg |
| Gross Vehicle Weight | 160 kg |
| Main Colour | Blue |
| Wheel Size | 27.5 inch |
| Tyres | Schwalbe Magic Mary, Schwalbe Big Betty |
| Frame Material | Aluminium |
| Frame Geometry | Diamond |
| Frame Alloy | 6061 Aluminium |
| Frame Characteristics | Internal cable routing, Hydroforming |
| Engine Manufacturer | Bosch |
| Engine Models | Bosch Performance Line CX Gen4, Bosch Smart System |
| Engine Type | Mid Motor |
| Torque | 100 |
| Max. Supported Speed | 25 km/h |
| Motor Weight | 2.8 |
| Pedal Assist | 400 |
| Power | 250 Watt |
| Motor Activation | Pedal-assisted |
| Assistance Mode | 4 Support Modes |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Charging Cycle | Up to 1000 Charging Cycles |
| Battery Voltage | 36 V |
| Battery Power | 750 Wh |
| Board Computer Features | Off-Board Mode, Coverage Range, Total Ride Time, Seperate Control Unit Installed At The Grip, Bluetooth, Speed, USB Port, With Lights, Thermometer, Battery Charge Condition, Riding Mode, Gear Recommendation, Detachable Display, Time (o'clock) |
| Wheel Travel | 170 mm |
| Suspension System | Air |
| Shock Absorber | Fox Float Factory |
| Features | In-Frame Battery |
| Saddle | Natural Fit Venec |
| Seat Post | Fox Transfer Factory |
| Stem | CUBE Performance Stem |
| Number of Gears | 12 |
| Gear System | With Derailleur |
| Rear Derailleurs | Shimano, Shimano Deore XT |
| Brakes | Shimano XT BR-M8120 |
| Braking System | Disc Brake |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Brake Disc Diameter (front/rear) | 203/203 |
| Electricity Usage | 1 |
| Cost per 100km | 0.3 |
| Bike Type | Electric Bikes |
Reviews
Absolutely worth it
Best thing I've bought in a while
Exactly what I needed, thanks!
Exactly what I wanted
Arrived next day which was fantastic. Product is solid too.
Perfect.
Perfect! Exactly what I needed
Speedy delivery, impeccable condition
Amazing service and product 👍
Can't fault anything about this
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.