Cube Reaction Pro (2026) goblin´n´black
Brand: Cube
Price: €809,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 9c29c282-57b8-40da-bdc8-d82006436808
Description
Zielgruppe: Fortgeschrittene
Serie: Cube Reaction
Modelljahr: 2026
Geeignet für: Herren
zulässiges Gesamtgewicht: 150 kg
Gewicht: 13,4 kg
Bitte beachten Sie: Die Angebote können verschiedene Größen beinhalten.
Radgröße: 29 Zoll
Bereifung: Schwalbe Racing Ralph
Felgen: CUBE EX25
Rahmenform: Diamant
Rahmenmaterial: Aluminium
Rahmeneigenschaften: zweifach konifiziert (double butted), Double Butted, Tapered Steuerrohr, Flat Mount
Gabel: RockShox Judy Silver TK Air
Federgabel Modell: RockShox Judy Silver TK Air
Federsystem: Luftfederung
Federweg: 100 mm
Federgabel-Features: Solo Air, Lockout, Rock Shox Turnkey
Fahrwerk: RockShox
Gänge: 12
Schaltsysteme: mit Kettenschaltung, mit mechanischer Schaltung
Schaltwerke: Shimano Deore XT, Shimano
Schaltwerk-Modell: Shimano XT RD-M8100-SGS
Schalt- & Bremseinheit: Shimano Deore SL-M6100-IR
Kurbelgarnitur: Shimano FC-MT611
Innenlager: Shimano SM-BB52
Übersetzung vorne: 32 Zähne
Übersetzung hinten: 10-51 Zähne
Kassette: Shimano Deore CS-M6100
Kette: Shimano CN-M6100
Sattelstütze: CUBE Performance Post
Lenker: Cube Flat Race Bar
Lenkergriffe: ACID React Pro
Vorbau: Cube Performance Stem SLX
Steuersatz: Cube FPH868
Pedale: ACID PP MTB
Bremse: Shimano BR-MT410
Bremsentyp: mit hydraulischer Scheibenbremse
Bremssystem: mit Scheibenbremse
Bremsscheibendurchmesser (v/h): 180/160
Fahrradtyp: Mountainbikes
Specifications
| Fahrradtypen | Hardtail, Cross Country Bike |
|---|---|
| Zielgruppe | Fortgeschrittene |
| Serie | Cube Reaction |
| Modelljahr | 2026 |
| Geeignet für | Herren |
| zulässiges Gesamtgewicht | 150 kg |
| Gewicht | 13,4 kg |
| Bitte beachten Sie | Die Angebote können verschiedene Größen beinhalten. |
| Radgröße | 29 Zoll |
| Bereifung | Schwalbe Racing Ralph |
| Felgen | CUBE EX25 |
| Rahmenform | Diamant |
| Rahmenmaterial | Aluminium |
| Rahmeneigenschaften | zweifach konifiziert (double butted), Double Butted, Tapered Steuerrohr, Flat Mount |
| Gabel | RockShox Judy Silver TK Air |
| Federgabel Modell | RockShox Judy Silver TK Air |
| Federsystem | Luftfederung |
| Federweg | 100 mm |
| Federgabel-Features | Solo Air, Lockout, Rock Shox Turnkey |
| Fahrwerk | RockShox |
| Gänge | 12 |
| Schaltsysteme | mit Kettenschaltung, mit mechanischer Schaltung |
| Schaltwerke | Shimano Deore XT, Shimano |
| Schaltwerk-Modell | Shimano XT RD-M8100-SGS |
| Schalt- & Bremseinheit | Shimano Deore SL-M6100-IR |
| Kurbelgarnitur | Shimano FC-MT611 |
| Innenlager | Shimano SM-BB52 |
| Übersetzung vorne | 32 Zähne |
| Übersetzung hinten | 10-51 Zähne |
| Kassette | Shimano Deore CS-M6100 |
| Kette | Shimano CN-M6100 |
| Sattelstütze | CUBE Performance Post |
| Lenker | Cube Flat Race Bar |
| Lenkergriffe | ACID React Pro |
| Vorbau | Cube Performance Stem SLX |
| Steuersatz | Cube FPH868 |
| Pedale | ACID PP MTB |
| Bremse | Shimano BR-MT410 |
| Bremsentyp | mit hydraulischer Scheibenbremse |
| Bremssystem | mit Scheibenbremse |
| Bremsscheibendurchmesser (v/h) | 180/160 |
| Fahrradtyp | Mountainbikes |
Reviews
Really happy with the purchase. Shipping was quick too.
Better than I expected honestly
Really good value for the price
Does the job perfectly... will be ordering more
Brilliant, no complaints at all
Worth it
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
100% would buy again
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
Very happy indeed 👍
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.