Cube Reaction Hybrid Race 750 (2023) 27.5 switchblue´n´black
Brand: Cube
Price: €2.339,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 12e57fce-feea-4cc6-8762-9a747a617006
Description
Einsatzgebiet: Sport
Geeignet für: Herren
Modelljahr: 2023
Serie: Cube Reaction Hybrid
Bitte beachten Sie: Die Angebote können verschiedene Größen beinhalten.
Gewicht: 23,4 kg
zulässiges Gesamtgewicht: 150 kg
Hauptfarbe: blau
Radgröße: 27.5 Zoll
Felgen: Cube EX30
Hinterradnabe: Shimano FH-MT410-B
Vorderradnabe: Shimano HB-MT400-B
Bereifung: Schwalbe Smart Sam
Rahmenmaterial: Aluminium
Rahmenform: Diamant
Motor-Hersteller: Bosch
Motormodelle: Bosch Performance Line CX Gen4, Bosch Smart System
Motor-Typ: mit Mittelmotor
Drehmoment: 100 Nm
max. Unterstützung: bis 25 km/h
Motor Gewicht: 2,8 kg
Tretunterstützung: 400 %
Leistung (W): 250 Watt
Motoraktivierung: Trittkraft gesteuert
Motorunterstützung: mit 4 Unterstützungsmodi
Akku: Bosch PowerTube 625
Akkumontage: Akku im Rahmen
Akkuart: Li-Ion
Ladezyklus: bis zu 1000 Ladezyklen
Akkuspannung: 36 V
Akkuleistung: 750 Wh
Bordcomputer: Bosch Kiox 300, Bosch LED Remote
Bordcomputer-Features: Activity Tracking, Off-Board-Modus, Reichweite, Fahrzeit, Farbdisplay, separate Bedieneinheit am Griff, Geschwindigkeit, USB-Schnittstelle, mit Beleuchtung, Thermometer, eBike Flow App, Ladezustand, Schalterkennung, Unterstützungsmodus, Schaltempfehlung, Navigationsfunktion, abnehmbares Display, Uhrzeit
max. Leistung: 750 Watt
Gabel: RockShox Judy Silver TK Air
Federweg: 120 mm
Federsystem: Luftfederung
Federgabel-Features: Externe Zugstufe, Low-Speed-Druckstufe, Solo Air, TurnKey, Lockout
Fahrwerk: RockShox
Ausstattungen: mit Federgabel, mit Akku im Rahmen
Gänge: 12
Schaltsystem: mit Kettenschaltung
Schaltwerke: Shimano, Shimano Deore XT
Bremse: Shimano BR-MT420
Bremssystem: mit Scheibenbremse
Bremsentyp: mit hydraulischer Scheibenbremse
Stromverbrauch: 1 kWh pro 100 km
Kosten pro 100 km: 0.3 € / 100 km
Fahrradtyp: E-Bikes
Specifications
| Fahrradtypen | Elektro-Mountainbike, Elektro-Hardtail |
|---|---|
| Einsatzgebiet | Sport |
| Geeignet für | Herren |
| Modelljahr | 2023 |
| Serie | Cube Reaction Hybrid |
| Bitte beachten Sie | Die Angebote können verschiedene Größen beinhalten. |
| Gewicht | 23,4 kg |
| zulässiges Gesamtgewicht | 150 kg |
| Hauptfarbe | blau |
| Radgröße | 27.5 Zoll |
| Felgen | Cube EX30 |
| Hinterradnabe | Shimano FH-MT410-B |
| Vorderradnabe | Shimano HB-MT400-B |
| Bereifung | Schwalbe Smart Sam |
| Rahmenmaterial | Aluminium |
| Rahmenform | Diamant |
| Motor-Hersteller | Bosch |
| Motormodelle | Bosch Performance Line CX Gen4, Bosch Smart System |
| Motor-Typ | mit Mittelmotor |
| Drehmoment | 100 Nm |
| max. Unterstützung | bis 25 km/h |
| Motor Gewicht | 2,8 kg |
| Tretunterstützung | 400 % |
| Leistung (W) | 250 Watt |
| Motoraktivierung | Trittkraft gesteuert |
| Motorunterstützung | mit 4 Unterstützungsmodi |
| Akku | Bosch PowerTube 625 |
| Akkumontage | Akku im Rahmen |
| Akkuart | Li-Ion |
| Ladezyklus | bis zu 1000 Ladezyklen |
| Akkuspannung | 36 V |
| Akkuleistung | 750 Wh |
| Bordcomputer | Bosch Kiox 300, Bosch LED Remote |
| Bordcomputer-Features | Activity Tracking, Off-Board-Modus, Reichweite, Fahrzeit, Farbdisplay, separate Bedieneinheit am Griff, Geschwindigkeit, USB-Schnittstelle, mit Beleuchtung, Thermometer, eBike Flow App, Ladezustand, Schalterkennung, Unterstützungsmodus, Schaltempfehlung, Navigationsfunktion, abnehmbares Display, Uhrzeit |
| max. Leistung | 750 Watt |
| Gabel | RockShox Judy Silver TK Air |
| Federweg | 120 mm |
| Federsystem | Luftfederung |
| Federgabel-Features | Externe Zugstufe, Low-Speed-Druckstufe, Solo Air, TurnKey, Lockout |
| Fahrwerk | RockShox |
| Ausstattungen | mit Federgabel, mit Akku im Rahmen |
| Gänge | 12 |
| Schaltsystem | mit Kettenschaltung |
| Schaltwerke | Shimano, Shimano Deore XT |
| Bremse | Shimano BR-MT420 |
| Bremssystem | mit Scheibenbremse |
| Bremsentyp | mit hydraulischer Scheibenbremse |
| Stromverbrauch | 1 kWh pro 100 km |
| Kosten pro 100 km | 0.3 € / 100 km |
| Fahrradtyp | E-Bikes |
Reviews
Absolutely brilliant 👍
Thanks for getting it here so quick
Really impressed, no complaints
Really impressed, no complaints
10 out of 10
⭐⭐⭐⭐⭐
Better than expected tbh
Excellent stuff
Works great, good price
Honestly fantastic
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.