Cube Reaction Hybrid One 800 (2025) Men 29 (2025) silver´n´black
Brand: Cube
Price: €2.141,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 1198aa3a-6c79-4c14-af5d-343de5329f62
Description
Area of Use: Sport
Type: Men's
Model Year: 2025
Series: Cube Hybrid
Additional Information: Please check the bike frame size in the individual offers.
Groupset: Shimano
Weight: 24 kg
Gross Vehicle Weight: 140 kg
Main Colour: White
Wheel Size: 29 inch
Rims: CUBE EX25
Tyres: Schwalbe Smart Sam
Frame Material: Aluminium
Frame Geometry: Diamond
Frame Characteristics: Internal cable routing
Engine Manufacturer: Bosch
Engine Models: Bosch Performance Line CX Gen4, Bosch Smart System
Engine Type: Mid Motor
Torque: 100
Max. Supported Speed: 25 km/h
Motor Weight: 2.8
Pedal Assist: 400
Power: 250 Watt
Motor Activation: Pedal-assisted
Assistance Mode: 4 Support Modes
Type of Battery: Li-Ion
Charging Cycle: Up to 1000 Charging Cycles
Battery Voltage: 36 V
Battery Power: 800 Wh
Battery Capacity: 22.2 Ah
Board Computer Features: Speed, USB Port, With Lights, Off-Board Mode, Coverage Range, Seperate Control Unit Installed At The Grip, Battery Charge Condition, Riding Mode, Gear Recommendation, Detachable Display, Time (o'clock)
Fork: Suntour XCM
Wheel Travel: 100 mm
Suspension System: Steel Suspension
Suspension Fork Feature: Lockout
Features: In-Frame Battery
Saddle: Natural Fit Sequence
Stem: CUBE Performance Stem Pro
Handlebars: CUBE Rise Trail Bar
Handlebar Grips: Cube Performance Grip
Pedals: VP 616
Number of Gears: 10
Gear System: With Derailleur
Rear Derailleurs: Shimano, Shimano Deore
Derailleur Model: Shimano Deore M6000
Rear Chain Wheel Teeth: 11-42
Crankset: ACID E-Crank
Chain: Kmc x10
Bottom Bracket: Bosch
Brakes: Shimano BR-MT200
Braking System: Disc Brake
Brake Type: Hydraulic Disc Brake
Brake Disc Diameter (front/rear): 180/180
Electricity Usage: 1
Cost per 100km: 0.3
Bike Type: Electric Bikes
Colour Choice: black, orange
Specifications
| Product Types | Electric Mountain Bike, Electric Hardtail Bike |
|---|---|
| Area of Use | Sport |
| Type | Men's |
| Model Year | 2025 |
| Series | Cube Hybrid |
| Additional Information | Please check the bike frame size in the individual offers. |
| Groupset | Shimano |
| Weight | 24 kg |
| Gross Vehicle Weight | 140 kg |
| Main Colour | White |
| Wheel Size | 29 inch |
| Rims | CUBE EX25 |
| Tyres | Schwalbe Smart Sam |
| Frame Material | Aluminium |
| Frame Geometry | Diamond |
| Frame Characteristics | Internal cable routing |
| Engine Manufacturer | Bosch |
| Engine Models | Bosch Performance Line CX Gen4, Bosch Smart System |
| Engine Type | Mid Motor |
| Torque | 100 |
| Max. Supported Speed | 25 km/h |
| Motor Weight | 2.8 |
| Pedal Assist | 400 |
| Power | 250 Watt |
| Motor Activation | Pedal-assisted |
| Assistance Mode | 4 Support Modes |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Charging Cycle | Up to 1000 Charging Cycles |
| Battery Voltage | 36 V |
| Battery Power | 800 Wh |
| Battery Capacity | 22.2 Ah |
| Board Computer Features | Speed, USB Port, With Lights, Off-Board Mode, Coverage Range, Seperate Control Unit Installed At The Grip, Battery Charge Condition, Riding Mode, Gear Recommendation, Detachable Display, Time (o'clock) |
| Fork | Suntour XCM |
| Wheel Travel | 100 mm |
| Suspension System | Steel Suspension |
| Suspension Fork Feature | Lockout |
| Features | In-Frame Battery |
| Saddle | Natural Fit Sequence |
| Stem | CUBE Performance Stem Pro |
| Handlebars | CUBE Rise Trail Bar |
| Handlebar Grips | Cube Performance Grip |
| Pedals | VP 616 |
| Number of Gears | 10 |
| Gear System | With Derailleur |
| Rear Derailleurs | Shimano, Shimano Deore |
| Derailleur Model | Shimano Deore M6000 |
| Rear Chain Wheel Teeth | 11-42 |
| Crankset | ACID E-Crank |
| Chain | Kmc x10 |
| Bottom Bracket | Bosch |
| Brakes | Shimano BR-MT200 |
| Braking System | Disc Brake |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Brake Disc Diameter (front/rear) | 180/180 |
| Electricity Usage | 1 |
| Cost per 100km | 0.3 |
| Bike Type | Electric Bikes |
| Colour Choice | black, orange |
Reviews
Worth it
cant fault it tbh
Exceeds expectations
Amazing quality for the price!
10/10 would buy again
Best thing I've bought in a while
No issues whatsoever
100% would recommend
Arrived well packaged, very pleased
Came super fast and works great
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.