Cube Nuroad Hybrid C:62 SLT 400X (2026)
Brand: Cube
Price: €5.182,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 7a8cffad-5daf-43c5-9b09-9d5000e39715
Description
Einsatzgebiet: Tour
Geeignet für: Herren
Modelljahr: 2026
Serie: Cube Hybrid
Komplettgruppe: SRAM
Gewicht: 13,1 kg
zulässiges Gesamtgewicht: 130 kg
Hauptfarbe: blau
Radgröße: 28 Zoll
Rahmenmaterial: Carbon
Rahmenform: Diamant
Motor-Hersteller: Bosch
Motormodelle: Bosch Performance Line SX, Bosch Smart System
Motor-Typ: mit Mittelmotor
Drehmoment: 60 Nm / 55 Nm
max. Drehmoment: 55 Nm
max. Unterstützung: bis 25 km/h
Motor Gewicht: 2 kg
Tretunterstützung: 400 %
Leistung (W): 250 Watt
Motoraktivierung: Trittkraft gesteuert
Motorunterstützung: mit 4 Unterstützungsmodi
Akkuart: Li-Ion
Ladezyklus: bis zu 1000 Ladezyklen
Akkuspannung: 36 V
Akkuleistung: 400 Wh
Akkukapazität: 11,1 Ah
Ladegerät-Modell: Bosch 4
Bordcomputer: Bosch System Controller
max. Leistung: 550 Watt
Gabel: Starrgabel
Fahrwerk: Starrgabel
Gänge: 13
Schaltsysteme: mit Kettenschaltung, mit elektronischer Schaltung, mit Wireless Schaltung
Schaltwerk: Sram Force XPLR AXS E1
Bremse: Sram Force AXS E1 HRD
Bremssystem: mit Scheibenbremse
Bremsentyp: mit hydraulischer Scheibenbremse
Stromverbrauch: 1 kWh pro 100 km
Kosten pro 100 km: 0.3 € / 100 km
Rahmenhöhen: 53 cm, 55 cm
Specifications
| Fahrradtyp | Gravel E-Bike |
|---|---|
| Einsatzgebiet | Tour |
| Geeignet für | Herren |
| Modelljahr | 2026 |
| Serie | Cube Hybrid |
| Komplettgruppe | SRAM |
| Gewicht | 13,1 kg |
| zulässiges Gesamtgewicht | 130 kg |
| Hauptfarbe | blau |
| Radgröße | 28 Zoll |
| Rahmenmaterial | Carbon |
| Rahmenform | Diamant |
| Motor-Hersteller | Bosch |
| Motormodelle | Bosch Performance Line SX, Bosch Smart System |
| Motor-Typ | mit Mittelmotor |
| Drehmoment | 60 Nm / 55 Nm |
| max. Drehmoment | 55 Nm |
| max. Unterstützung | bis 25 km/h |
| Motor Gewicht | 2 kg |
| Tretunterstützung | 400 % |
| Leistung (W) | 250 Watt |
| Motoraktivierung | Trittkraft gesteuert |
| Motorunterstützung | mit 4 Unterstützungsmodi |
| Akkuart | Li-Ion |
| Ladezyklus | bis zu 1000 Ladezyklen |
| Akkuspannung | 36 V |
| Akkuleistung | 400 Wh |
| Akkukapazität | 11,1 Ah |
| Ladegerät-Modell | Bosch 4 |
| Bordcomputer | Bosch System Controller |
| max. Leistung | 550 Watt |
| Gabel | Starrgabel |
| Fahrwerk | Starrgabel |
| Gänge | 13 |
| Schaltsysteme | mit Kettenschaltung, mit elektronischer Schaltung, mit Wireless Schaltung |
| Schaltwerk | Sram Force XPLR AXS E1 |
| Bremse | Sram Force AXS E1 HRD |
| Bremssystem | mit Scheibenbremse |
| Bremsentyp | mit hydraulischer Scheibenbremse |
| Stromverbrauch | 1 kWh pro 100 km |
| Kosten pro 100 km | 0.3 € / 100 km |
| Rahmenhöhen | 53 cm, 55 cm |
Reviews
Definitely worth the money
Exceeds expectations
Quality is really good... can't complain about anything really.
Amazing 👌
Quality and price are unbeatable
Amazing 👌
Packaged so carefully, arrived perfect
Came super fast and works great
Quality is really good... can't complain about anything really.
Really impressed, no complaints
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.