Cube Nuride Hybrid Pro 800 Allroad (2025) Men (2025) black´n´bronze
Brand: Cube
Price: €2.159,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: fbf049ac-ff71-4363-819d-3a26c0ee4030
Description
Areas of Use: Sport, Tour, Comfort
Type: Men's
Model Year: 2025
Series: Cube Nuride, Cube Hybrid
Additional Information: Please check the bike frame size in the individual offers.
Weight: 24.7 kg
Gross Vehicle Weight: 160 kg
Main Colour: purple
Wheel Size: 29 inch
Rims: Newmen Performance 30
Tyres: Schwalbe G-One Allround
Frame Material: Aluminium
Frame Geometry: Diamond
Frame Characteristics: Internal cable routing
Engine Manufacturer: Bosch
Engine Models: Bosch Smart System, Bosch Performance Line CX Gen.5
Engine Type: Mid Motor
Torque: 100
Max. Torque: 100 Nm
Max. Supported Speed: 25 km/h
Motor Weight: 2.8
Pedal Assist: 400
Power: 250 Watt
Motor Activation: Pedal-assisted
Assistance Mode: 4 Support Modes
Battery: Bosch PowerTube
Type of Battery: Li-Ion
Charging Cycle: Up to 1000 Charging Cycles
Battery Voltage: 36 V
Battery Power: 600 Wh
Battery Capacities: 16.6 Ah, 22.2 Ah
Board Computer Features: Off-Board Mode, Coverage Range, Total Ride Time, Seperate Control Unit Installed At The Grip, Speed, USB Port, With Lights, Thermometer, Battery Charge Condition, Riding Mode, Gear Recommendation, Detachable Display, Time (o'clock)
Wheel Travel: 100 mm
Suspension System: Air, Air Spring
Suspension Fork Features: Solo Air, TurnKey
Features: with suspension seatpost, In-Frame Battery, StVZO Approval (German Law), Light, with Mudguards, with Luggage Rack
Saddle: Natural Fit Sequence+ Comfort
Seat Post: CUBE Suspension Seatpost
Number of Gears: 10
Gear System: With Derailleur
Rear Derailleur: Shimano
Brakes: Shimano MT200
Braking System: Disc Brake
Brake Type: Hydraulic Disc Brake
Brake Disc Diameter (front/rear): 180/180
Electricity Usage: 1
Cost per 100km: 0.3
Bike Type: Electric Bikes
Specifications
| Product Type | Electric Trekking Bike |
|---|---|
| Areas of Use | Sport, Tour, Comfort |
| Type | Men's |
| Model Year | 2025 |
| Series | Cube Nuride, Cube Hybrid |
| Additional Information | Please check the bike frame size in the individual offers. |
| Weight | 24.7 kg |
| Gross Vehicle Weight | 160 kg |
| Main Colour | purple |
| Wheel Size | 29 inch |
| Rims | Newmen Performance 30 |
| Tyres | Schwalbe G-One Allround |
| Frame Material | Aluminium |
| Frame Geometry | Diamond |
| Frame Characteristics | Internal cable routing |
| Engine Manufacturer | Bosch |
| Engine Models | Bosch Smart System, Bosch Performance Line CX Gen.5 |
| Engine Type | Mid Motor |
| Torque | 100 |
| Max. Torque | 100 Nm |
| Max. Supported Speed | 25 km/h |
| Motor Weight | 2.8 |
| Pedal Assist | 400 |
| Power | 250 Watt |
| Motor Activation | Pedal-assisted |
| Assistance Mode | 4 Support Modes |
| Battery | Bosch PowerTube |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Charging Cycle | Up to 1000 Charging Cycles |
| Battery Voltage | 36 V |
| Battery Power | 600 Wh |
| Battery Capacities | 16.6 Ah, 22.2 Ah |
| Board Computer Features | Off-Board Mode, Coverage Range, Total Ride Time, Seperate Control Unit Installed At The Grip, Speed, USB Port, With Lights, Thermometer, Battery Charge Condition, Riding Mode, Gear Recommendation, Detachable Display, Time (o'clock) |
| Wheel Travel | 100 mm |
| Suspension System | Air, Air Spring |
| Suspension Fork Features | Solo Air, TurnKey |
| Features | with suspension seatpost, In-Frame Battery, StVZO Approval (German Law), Light, with Mudguards, with Luggage Rack |
| Saddle | Natural Fit Sequence+ Comfort |
| Seat Post | CUBE Suspension Seatpost |
| Number of Gears | 10 |
| Gear System | With Derailleur |
| Rear Derailleur | Shimano |
| Brakes | Shimano MT200 |
| Braking System | Disc Brake |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Brake Disc Diameter (front/rear) | 180/180 |
| Electricity Usage | 1 |
| Cost per 100km | 0.3 |
| Bike Type | Electric Bikes |
Reviews
10/10 would buy again
Exactly as the description, cheers!
Seriously good value
Arrived safe and sound, very pleased
Exactly what I needed, thanks!
Absolutely brilliant 👍
Exactly what I needed, thanks!
Exceeds expectations
Exactly what I wanted
Works great, good price
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.