Cube Kathmandu Hybrid SLT (2025) 800 Wave (2025) golddust´n´black
Brand: Cube
Price: €3.689,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 97e20169-4bf0-4b0a-8b1f-5493feebdb64
Description
Areas of Use: Sport, Tour, Comfort
Type: Women's
Model Year: 2025
Series: Cube Kathmandu
Additional Information: Please check the bike frame size in the individual offers.
Weight: 25 kg
Main Colour: Grey
Wheel Size: 29 inch
Frame Material: Aluminium
Frame Geometry: Wave
Engine Manufacturer: Bosch
Engine Model: Bosch Smart System
Engine Type: Mid Motor
Max. Supported Speed: 25 km/h
Power: 250 Watt
Motor Activation: Pedal-assisted
Assistance Mode: 4 Support Modes
Battery: Bosch PowerTube 750
Type of Battery: Li-Ion
Charging Cycle: Up to 1000 Charging Cycles
Battery Voltage: 36 V
Battery Power: 750 Wh
Battery Capacity: 20.1 Ah
Board Computer Features: Total Ride Time, Thermometer, Detachable Display, Time (o'clock)
Wheel Travel: 100 mm
Features: StVZO Approval (German Law), In-Frame Battery, Light, with Mudguards, with Luggage Rack
Saddle: Natural Fit Sequence Comfort
Handlebar Grips: Natural Fit Comfort
Pedals: ACID PP Trekking
Number of Gears: 12
Gear System: With Derailleur
Rear Derailleurs: Shimano, Shimano Deore XT
Braking System: Disc Brake
Brake Type: Hydraulic Disc Brake
Bike Type: Electric Bikes
Specifications
| Product Types | Low Step Electric Bike, Electric Trekking Bike |
|---|---|
| Areas of Use | Sport, Tour, Comfort |
| Type | Women's |
| Model Year | 2025 |
| Series | Cube Kathmandu |
| Additional Information | Please check the bike frame size in the individual offers. |
| Weight | 25 kg |
| Main Colour | Grey |
| Wheel Size | 29 inch |
| Frame Material | Aluminium |
| Frame Geometry | Wave |
| Engine Manufacturer | Bosch |
| Engine Model | Bosch Smart System |
| Engine Type | Mid Motor |
| Max. Supported Speed | 25 km/h |
| Power | 250 Watt |
| Motor Activation | Pedal-assisted |
| Assistance Mode | 4 Support Modes |
| Battery | Bosch PowerTube 750 |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Charging Cycle | Up to 1000 Charging Cycles |
| Battery Voltage | 36 V |
| Battery Power | 750 Wh |
| Battery Capacity | 20.1 Ah |
| Board Computer Features | Total Ride Time, Thermometer, Detachable Display, Time (o'clock) |
| Wheel Travel | 100 mm |
| Features | StVZO Approval (German Law), In-Frame Battery, Light, with Mudguards, with Luggage Rack |
| Saddle | Natural Fit Sequence Comfort |
| Handlebar Grips | Natural Fit Comfort |
| Pedals | ACID PP Trekking |
| Number of Gears | 12 |
| Gear System | With Derailleur |
| Rear Derailleurs | Shimano, Shimano Deore XT |
| Braking System | Disc Brake |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Bike Type | Electric Bikes |
Reviews
Packaged so carefully, arrived perfect
Perfect.
Love how well made this is. Already recommended to my family.
😍 Love it
Every penny well spent
Super satisfied 😊
Better than I expected honestly
Seriously good value
Second purchase already! Love it
Perfect!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.