Cube Kathmandu Hybrid EXC 750 (2024) 800 (2025) black´n´prism
Brand: Cube
Price: €2.861,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 48848b68-04bc-453f-97d1-2c5c7abf77bb
Description
Areas of Use: Sport, Tour, Comfort
Type: Women's
Model Year: 2025
Series: Cube Kathmandu
Additional Information: Please check the bike frame size in the individual offers.
Weight: 27.4 kg
Gross Vehicle Weight: 140 kg
Main Colour: Grey
Wheel Size: 28 inch
Rims: Cube EX23
Rear Wheel Hub: Shimano FH-MT410-B
Front Wheel Hub: Shimano HB-MT400-B
Tyre Size: 55-622
Tyres: Schwalbe Energizer Plus
Frame Material: Aluminium
Frame Geometry: Wave
Frame Characteristics: Internal cable routing
Engine Manufacturer: Bosch
Engine Models: Bosch Performance Line CX Gen4, Bosch Smart System
Engine Type: Mid Motor
Torque: 100
Max. Supported Speed: 25 km/h
Motor Weight: 2.8
Pedal Assist: 400
Power: 250 Watt
Motor Activation: Pedal-assisted
Assistance Mode: 4 Support Modes
Battery: Bosch PowerTube
Type of Battery: Li-Ion
Charging Cycle: Up to 1000 Charging Cycles
Battery Voltage: 36 V
Battery Power: 750 Wh
Battery Capacity: 20.8 Ah
Board Computer Features: Off-Board Mode, Coverage Range, Total Ride Time, Seperate Control Unit Installed At The Grip, Speed, USB Port, With Lights, Thermometer, Battery Charge Condition, Riding Mode, Gear Recommendation, Detachable Display, Time (o'clock)
Fork: Suntour XCR32
Wheel Travel: 100 mm
Suspension System: Air
Features: with suspension seatpost, In-Frame Battery, StVZO Approval (German Law), Light, with Mudguards, with Luggage Rack
Saddle: Natural Fit Sequence+ Comfort
Seat Post: CUBE Suspension Seatpost
Stem: Satori Up2 Plus
Handlebars: CUBE Rise Trail Bar
Handlebar Grips: Cube Natural Fit Comfort
Pedals: Humpert EP1
Number of Gears: 12
Gear System: With Derailleur
Rear Derailleurs: Shimano, Shimano Deore
Derailleur Model: Shimano SL-M6100
Rear Chain Wheel Teeth: 10-51
Brakes: Shimano BR-MT420
Braking System: Disc Brake
Brake Type: Hydraulic Disc Brake
Brake Disc Diameter (front/rear): 180/180
Electricity Usage: 1
Cost per 100km: 0.3
Bike Type: Electric Bikes
Specifications
| Product Types | Low Step Electric Bike, Electric Trekking Bike |
|---|---|
| Areas of Use | Sport, Tour, Comfort |
| Type | Women's |
| Model Year | 2025 |
| Series | Cube Kathmandu |
| Additional Information | Please check the bike frame size in the individual offers. |
| Weight | 27.4 kg |
| Gross Vehicle Weight | 140 kg |
| Main Colour | Grey |
| Wheel Size | 28 inch |
| Rims | Cube EX23 |
| Rear Wheel Hub | Shimano FH-MT410-B |
| Front Wheel Hub | Shimano HB-MT400-B |
| Tyre Size | 55-622 |
| Tyres | Schwalbe Energizer Plus |
| Frame Material | Aluminium |
| Frame Geometry | Wave |
| Frame Characteristics | Internal cable routing |
| Engine Manufacturer | Bosch |
| Engine Models | Bosch Performance Line CX Gen4, Bosch Smart System |
| Engine Type | Mid Motor |
| Torque | 100 |
| Max. Supported Speed | 25 km/h |
| Motor Weight | 2.8 |
| Pedal Assist | 400 |
| Power | 250 Watt |
| Motor Activation | Pedal-assisted |
| Assistance Mode | 4 Support Modes |
| Battery | Bosch PowerTube |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Charging Cycle | Up to 1000 Charging Cycles |
| Battery Voltage | 36 V |
| Battery Power | 750 Wh |
| Battery Capacity | 20.8 Ah |
| Board Computer Features | Off-Board Mode, Coverage Range, Total Ride Time, Seperate Control Unit Installed At The Grip, Speed, USB Port, With Lights, Thermometer, Battery Charge Condition, Riding Mode, Gear Recommendation, Detachable Display, Time (o'clock) |
| Fork | Suntour XCR32 |
| Wheel Travel | 100 mm |
| Suspension System | Air |
| Features | with suspension seatpost, In-Frame Battery, StVZO Approval (German Law), Light, with Mudguards, with Luggage Rack |
| Saddle | Natural Fit Sequence+ Comfort |
| Seat Post | CUBE Suspension Seatpost |
| Stem | Satori Up2 Plus |
| Handlebars | CUBE Rise Trail Bar |
| Handlebar Grips | Cube Natural Fit Comfort |
| Pedals | Humpert EP1 |
| Number of Gears | 12 |
| Gear System | With Derailleur |
| Rear Derailleurs | Shimano, Shimano Deore |
| Derailleur Model | Shimano SL-M6100 |
| Rear Chain Wheel Teeth | 10-51 |
| Brakes | Shimano BR-MT420 |
| Braking System | Disc Brake |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Brake Disc Diameter (front/rear) | 180/180 |
| Electricity Usage | 1 |
| Cost per 100km | 0.3 |
| Bike Type | Electric Bikes |
Reviews
Exactly what I wanted
Arrived super fast and everything's perfect! 😍
10 out of 10
Spot on
Brilliant!!!
cant fault it tbh
Spot on
Brilliant, no complaints at all
Great value for money. Will definitely be buying again.
Brilliant, no complaints at all
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.