Cube Kathmandu Hybrid Comfort Pro 800 (2025) Diamond night´n´chrome
Brand: Cube
Price: €2.906,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 8081cff7-9b23-40f2-bf63-9836ad24fb9e
Description
Areas of Use: Sport, Tour, Comfort
Type: Men's
Model Year: 2025
Series: Cube Kathmandu
Additional Information: Please check the bike frame size in the individual offers.
Weight: 29.4 kg
Gross Vehicle Weight: 140 kg
Main Colour: Green
Wheel Size: 28 inch
Rims: CUBE EX25
Tyre Sizes: 55-622, 55-622
Tyres: Schwalbe Big Apple
Frame Material: Aluminium
Frame Geometry: Diamond
Engine Manufacturer: Bosch
Engine Models: Bosch Smart System, Bosch Performance Line CX Gen.5
Engine Type: Mid Motor
Torque: 100
Max. Torque: 100 Nm
Max. Supported Speed: 25 km/h
Motor Weight: 2.8
Pedal Assist: 400
Power: 250 Watt
Motor Activation: Pedal-assisted
Assistance Mode: 4 Support Modes
Battery: Bosch PowerTube
Type of Battery: Li-Ion
Charging Cycle: Up to 1000 Charging Cycles
Battery Voltage: 36 V
Battery Power: 800 Wh
Battery Capacity: 22.2 Ah
Charger Model: Bosch Compact Charger 2A
Wheel Travel: 100 mm
Features: In-Frame Battery, StVZO Approval (German Law), Light, with Mudguards, with Luggage Rack
Number of Gears: 11
Gear System: With Derailleur
Rear Derailleur: Shimano
Rear Chain Wheel Teeth: 11-50
Brakes: Shimano BR-MT420
Braking System: Disc Brake
Brake Type: Hydraulic Disc Brake
Brake Disc Diameter (front/rear): 180/180
Electricity Usage: 1
Cost per 100km: 0.3
Bike Type: Electric Bikes
Specifications
| Product Type | Electric Trekking Bike |
|---|---|
| Areas of Use | Sport, Tour, Comfort |
| Type | Men's |
| Model Year | 2025 |
| Series | Cube Kathmandu |
| Additional Information | Please check the bike frame size in the individual offers. |
| Weight | 29.4 kg |
| Gross Vehicle Weight | 140 kg |
| Main Colour | Green |
| Wheel Size | 28 inch |
| Rims | CUBE EX25 |
| Tyre Sizes | 55-622, 55-622 |
| Tyres | Schwalbe Big Apple |
| Frame Material | Aluminium |
| Frame Geometry | Diamond |
| Engine Manufacturer | Bosch |
| Engine Models | Bosch Smart System, Bosch Performance Line CX Gen.5 |
| Engine Type | Mid Motor |
| Torque | 100 |
| Max. Torque | 100 Nm |
| Max. Supported Speed | 25 km/h |
| Motor Weight | 2.8 |
| Pedal Assist | 400 |
| Power | 250 Watt |
| Motor Activation | Pedal-assisted |
| Assistance Mode | 4 Support Modes |
| Battery | Bosch PowerTube |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Charging Cycle | Up to 1000 Charging Cycles |
| Battery Voltage | 36 V |
| Battery Power | 800 Wh |
| Battery Capacity | 22.2 Ah |
| Charger Model | Bosch Compact Charger 2A |
| Wheel Travel | 100 mm |
| Features | In-Frame Battery, StVZO Approval (German Law), Light, with Mudguards, with Luggage Rack |
| Number of Gears | 11 |
| Gear System | With Derailleur |
| Rear Derailleur | Shimano |
| Rear Chain Wheel Teeth | 11-50 |
| Brakes | Shimano BR-MT420 |
| Braking System | Disc Brake |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Brake Disc Diameter (front/rear) | 180/180 |
| Electricity Usage | 1 |
| Cost per 100km | 0.3 |
| Bike Type | Electric Bikes |
Reviews
Top quality
Fantastic value
Just as advertised, very reliable
Couldn't fault it
Really happy with this
⭐⭐⭐⭐⭐
Amazing service and product 👍
Quality is excellent. Worth every penny
Super satisfied 😊
Exactly what I wanted
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.