Cube Kathmandu Hybrid 45 (2024)
Brand: Cube
Price: €3.518,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 8c4fa095-2bfc-4536-933c-584ae02f3550
Description
Areas of Use: Sport, Tour
Type: Men's
Model Year: 2024
Series: Cube Kathmandu
Additional Information: Please check the bike frame size in the individual offers.
Weight: 28.1 kg
Main Colour: Grey
Wheel Size: 28 inch
Tyre Size: 55-622
Tyres: Schwalbe Marathon E-Plus
Frame Material: Aluminium
Frame Characteristics: Internal cable routing
Engine Manufacturer: Bosch
Engine Model: Bosch Performance Line CX Gen4
Engine Type: Mid Motor
Max. Supported Speed: 45 km/h, 25 km/h
Motor Weight: 2.6
Pedal Assist: 340
Power: 250 Watt
Motor Activation: Pedal-assisted
Assistance Mode: 4 Support Modes
Battery: Bosch PowerTube
Type of Battery: Li-Ion
Charging Cycle: Up to 1000 Charging Cycles
Battery Voltage: 36 V
Battery Power: 750 Wh
Board Computer Features: Off-Board Mode, Coverage Range, Total Ride Time, Seperate Control Unit Installed At The Grip, Speed, USB Port, With Lights, Thermometer, Battery Charge Condition, Riding Mode, Gear Recommendation, Detachable Display, Time (o'clock)
Wheel Travel: 100 mm
Suspension System: Air
Features: with suspension seatpost, In-Frame Battery, StVZO Approval (German Law), Light, with Mudguards, with Luggage Rack
Rear Light: Supernova M99 Taillight
Number of Gears: 10
Gear System: With Derailleur
Rear Derailleurs: Shimano, Shimano Deore XT
Brakes: Magura MT5e
Braking System: Disc Brake
Brake Type: Hydraulic Disc Brake
Brake Disc Diameter (front/rear): 180/180
Electricity Usage: 1
Cost per 100km: 0.3
Bike Type: Electric Bikes
Specifications
| Product Types | S-Pedelec, Electric Trekking Bike |
|---|---|
| Areas of Use | Sport, Tour |
| Type | Men's |
| Model Year | 2024 |
| Series | Cube Kathmandu |
| Additional Information | Please check the bike frame size in the individual offers. |
| Weight | 28.1 kg |
| Main Colour | Grey |
| Wheel Size | 28 inch |
| Tyre Size | 55-622 |
| Tyres | Schwalbe Marathon E-Plus |
| Frame Material | Aluminium |
| Frame Characteristics | Internal cable routing |
| Engine Manufacturer | Bosch |
| Engine Model | Bosch Performance Line CX Gen4 |
| Engine Type | Mid Motor |
| Max. Supported Speed | 45 km/h, 25 km/h |
| Motor Weight | 2.6 |
| Pedal Assist | 340 |
| Power | 250 Watt |
| Motor Activation | Pedal-assisted |
| Assistance Mode | 4 Support Modes |
| Battery | Bosch PowerTube |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Charging Cycle | Up to 1000 Charging Cycles |
| Battery Voltage | 36 V |
| Battery Power | 750 Wh |
| Board Computer Features | Off-Board Mode, Coverage Range, Total Ride Time, Seperate Control Unit Installed At The Grip, Speed, USB Port, With Lights, Thermometer, Battery Charge Condition, Riding Mode, Gear Recommendation, Detachable Display, Time (o'clock) |
| Wheel Travel | 100 mm |
| Suspension System | Air |
| Features | with suspension seatpost, In-Frame Battery, StVZO Approval (German Law), Light, with Mudguards, with Luggage Rack |
| Rear Light | Supernova M99 Taillight |
| Number of Gears | 10 |
| Gear System | With Derailleur |
| Rear Derailleurs | Shimano, Shimano Deore XT |
| Brakes | Magura MT5e |
| Braking System | Disc Brake |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Brake Disc Diameter (front/rear) | 180/180 |
| Electricity Usage | 1 |
| Cost per 100km | 0.3 |
| Bike Type | Electric Bikes |
Reviews
Five stars
Arrived super quickly and works great 😊
Absolutely brilliant 👍
Absolutely brilliant!
10 out of 10
Amazing 👌
Wow! Amazing value
Amazing value!
Brilliant, no complaints at all
Does the job
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.