Cube Editor Hybrid SLX (2024)
Brand: Cube
Price: €1.900,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: df1e24b3-d727-4ea6-a18b-1ac27ecb8add
Description
Areas of Use: Sport, Tour, Comfort
Type: Men's
Model Year: 2024
Additional Information: Please check the bike frame size in the individual offers.
Weight: 17.8 kg
Main Colour: Silver
Wheel Size: 28 inch
Frame Material: Aluminium
Frame Geometry: Diamond
Engine Manufacturer: Bosch
Engine Models: Bosch Smart System, Bosch Smart System
Engine Type: Mid Motor
Torque: 60
Max. Supported Speed: 25 km/h
Pedal Assist: 400
Power: 250 Watt
Motor Activation: Pedal-assisted
Assistance Mode: 4 Support Modes
Battery: Bosch PowerPack 400
Type of Battery: Li-Ion
Charging Cycle: Up to 1000 Charging Cycles
Battery Voltage: 36 V
Battery Power: 400 Wh
Battery Capacity: 11.1 Ah
Fork: Starrgabel
Features: StVZO Approval (German Law), In-Frame Battery, Light, with Mudguards, with Luggage Rack
Number of Gears: 8
Gear System: With Internal Gear Hub
Brakes: Shimano MT200
Braking System: Disc Brake
Brake Type: Hydraulic Disc Brake
Bike Type: Electric Bikes
Bike Frame Sizes (cm): 62 cm, 50 cm, 54 cm, 58 cm
Specifications
| Product Type | Urban E-Bike |
|---|---|
| Areas of Use | Sport, Tour, Comfort |
| Type | Men's |
| Model Year | 2024 |
| Additional Information | Please check the bike frame size in the individual offers. |
| Weight | 17.8 kg |
| Main Colour | Silver |
| Wheel Size | 28 inch |
| Frame Material | Aluminium |
| Frame Geometry | Diamond |
| Engine Manufacturer | Bosch |
| Engine Models | Bosch Smart System, Bosch Smart System |
| Engine Type | Mid Motor |
| Torque | 60 |
| Max. Supported Speed | 25 km/h |
| Pedal Assist | 400 |
| Power | 250 Watt |
| Motor Activation | Pedal-assisted |
| Assistance Mode | 4 Support Modes |
| Battery | Bosch PowerPack 400 |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Charging Cycle | Up to 1000 Charging Cycles |
| Battery Voltage | 36 V |
| Battery Power | 400 Wh |
| Battery Capacity | 11.1 Ah |
| Fork | Starrgabel |
| Features | StVZO Approval (German Law), In-Frame Battery, Light, with Mudguards, with Luggage Rack |
| Number of Gears | 8 |
| Gear System | With Internal Gear Hub |
| Brakes | Shimano MT200 |
| Braking System | Disc Brake |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Bike Type | Electric Bikes |
| Bike Frame Sizes (cm) | 62 cm, 50 cm, 54 cm, 58 cm |
Reviews
Highly recommend!
Ordering more for friends
Wow! Amazing value
Seriously good value
Quality and price are unbeatable
Wow! Amazing value
Every penny well spent
Top quality
Worth it
Got it super fast! Very happy
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.