Cube Attention Pro (2026) night´n´black
Brand: Cube
Price: €719,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: da254894-14eb-4bdc-bacb-4a8362708eb4
Description
Target Group: Beginners
Series: Cube Attention
Model Year: 2026
Types: Women, Men
Gross Vehicle Weight: 140 kg
Weight: 14.8 kg
Additional Information: Please be aware of the different sizes of each offer.
Tyres: Schwalbe Smart Sam
Rims: CUBE EX25
Frame Geometry: Diamond
Frame Material: Aluminium
Frame Characteristics: Double butted, Tapered headtube
Fork: RockShox Judy Silver TK Air
Suspension System: Air Suspension
Wheel Travel: 100 mm
Suspension Fork Features: Solo Air, Lockout, Turnkey
Number of Gears: 12
Gear Systems: With Derailleur, With Derailleur
Rear Derailleurs: Shimano Deore, Shimano
Derailleur Model: Shimano Deore RDM6100
Chain: KMC X12
Seat Post: CUBE Performance Post
Brakes: Shimano BR-MT200
Brake Type: Hydraulic Disc Brake
Braking System: Disc Brake
Brake Disc Diameter (front/rear): 180/160
Bike Type: Mountain Bikes
Fork: SR Suntour X1-32
Specifications
| Product Types | Hardtail Mountain Bike, Cross-Country Bike |
|---|---|
| Target Group | Beginners |
| Series | Cube Attention |
| Model Year | 2026 |
| Types | Women, Men |
| Gross Vehicle Weight | 140 kg |
| Weight | 14.8 kg |
| Additional Information | Please be aware of the different sizes of each offer. |
| Tyres | Schwalbe Smart Sam |
| Rims | CUBE EX25 |
| Frame Geometry | Diamond |
| Frame Material | Aluminium |
| Frame Characteristics | Double butted, Tapered headtube |
| Fork | RockShox Judy Silver TK Air |
| Suspension System | Air Suspension |
| Wheel Travel | 100 mm |
| Suspension Fork Features | Solo Air, Lockout, Turnkey |
| Number of Gears | 12 |
| Gear Systems | With Derailleur, With Derailleur |
| Rear Derailleurs | Shimano Deore, Shimano |
| Derailleur Model | Shimano Deore RDM6100 |
| Chain | KMC X12 |
| Seat Post | CUBE Performance Post |
| Brakes | Shimano BR-MT200 |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Braking System | Disc Brake |
| Brake Disc Diameter (front/rear) | 180/160 |
| Bike Type | Mountain Bikes |
| Fork | SR Suntour X1-32 |
Reviews
Top quality, can't complain
Spot on
Just as advertised, very reliable
Delivered when promised... very satisfied
Spot on
Absolutely worth it
Arrived well packaged, very pleased
Worth the investment for sure
Solid product, arrived quickly
Quality is really good... can't complain about anything really.
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.