Cube Attention Pro (2026) iceblue´n´prism
Brand: Cube
Price: €719,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: fadecb0f-07f5-4f70-b37d-ef3835478200
Description
Zielgruppe: Einsteiger
Serie: Cube Attention
Modelljahr: 2026
Geeignet für: Damen, Herren
zulässiges Gesamtgewicht: 140 kg
Gewicht: 14,8 kg
Bitte beachten Sie: Die Angebote können verschiedene Größen beinhalten.
Bereifung: Schwalbe Smart Sam
Felgen: CUBE EX25
Rahmenform: Diamant
Rahmenmaterial: Aluminium
Rahmeneigenschaften: zweifach konifiziert (double butted), Tapered Steuerrohr
Gabel: RockShox Judy Silver TK Air
Federgabel Modell: SR Suntour X1-32
Federsystem: Luftfederung
Federweg: 100 mm
Federgabel-Features: Solo Air, Lockout, Rock Shox Turnkey
Fahrwerk: RockShox
Gänge: 12
Schaltsysteme: mit Kettenschaltung, mit mechanischer Schaltung
Schaltwerke: Shimano Deore, Shimano
Schaltwerk-Modell: Shimano Deore RDM6100
Kette: KMC X12
Sattelstütze: CUBE Performance Post
Bremse: Shimano BR-MT200
Bremsentyp: mit hydraulischer Scheibenbremse
Bremssystem: mit Scheibenbremse
Bremsscheibendurchmesser (v/h): 180/160
Fahrradtyp: Mountainbikes
Gabel: SR Suntour X1-32
Specifications
| Fahrradtypen | Hardtail, Cross Country Bike |
|---|---|
| Zielgruppe | Einsteiger |
| Serie | Cube Attention |
| Modelljahr | 2026 |
| Geeignet für | Damen, Herren |
| zulässiges Gesamtgewicht | 140 kg |
| Gewicht | 14,8 kg |
| Bitte beachten Sie | Die Angebote können verschiedene Größen beinhalten. |
| Bereifung | Schwalbe Smart Sam |
| Felgen | CUBE EX25 |
| Rahmenform | Diamant |
| Rahmenmaterial | Aluminium |
| Rahmeneigenschaften | zweifach konifiziert (double butted), Tapered Steuerrohr |
| Gabel | RockShox Judy Silver TK Air |
| Federgabel Modell | SR Suntour X1-32 |
| Federsystem | Luftfederung |
| Federweg | 100 mm |
| Federgabel-Features | Solo Air, Lockout, Rock Shox Turnkey |
| Fahrwerk | RockShox |
| Gänge | 12 |
| Schaltsysteme | mit Kettenschaltung, mit mechanischer Schaltung |
| Schaltwerke | Shimano Deore, Shimano |
| Schaltwerk-Modell | Shimano Deore RDM6100 |
| Kette | KMC X12 |
| Sattelstütze | CUBE Performance Post |
| Bremse | Shimano BR-MT200 |
| Bremsentyp | mit hydraulischer Scheibenbremse |
| Bremssystem | mit Scheibenbremse |
| Bremsscheibendurchmesser (v/h) | 180/160 |
| Fahrradtyp | Mountainbikes |
| Gabel | SR Suntour X1-32 |
Reviews
Ordering more for friends
Everything came perfectly packaged
Can't believe the quality... honestly best buy I've made
cant fault it tbh
Great value for money
Quality stuff 💯
Speedy delivery, impeccable condition
Worth it
Great value for money. Will definitely be buying again.
Brilliant!!!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.