Cube AMS Hybrid ONE44 C:68X Race 400X (2025) blackline
Brand: Cube
Price: €3.374,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 42f98aa6-e109-4e83-9c45-306eed0e9cf5
Description
Area of Use: Sport
Types: Men's, Women's
Model Year: 2025
Series: Cube AMS
Additional Information: Please check the bike frame size in the individual offers.
Weight: 18.8 kg
Gross Vehicle Weight: 135 kg
Main Colour: Black
Wheel Size: 29 inch
Tyre Size: 65-584
Tyres: Maxxis Dissector
Frame Material: Carbon
Frame Geometry: Diamond
Engine Manufacturer: Bosch
Engine Models: Bosch Smart System, Bosch Performance Line CX Gen.5
Engine Type: Mid Motor
Torque: 100
Max. Torque: 100 Nm
Max. Supported Speed: 25 km/h
Motor Weight: 2.8
Pedal Assist: 400
Power: 250 Watt
Motor Activation: Pedal-assisted
Assistance Mode: 4 Support Modes
Battery: Bosch CompactTube 400, Bosch PowerTube
Type of Battery: Li-Ion
Charging Cycle: Up to 1000 Charging Cycles
Battery Voltage: 36 V
Battery Power: 400 Wh
Battery Capacity: 11.1 Ah
Charger Model: Bosch Compact Charger 2A
Wheel Travel: 140 mm
Shock Absorber: RockShox Deluxe Select+
Features: In-Frame Battery
Number of Gears: 12
Gear System: With Derailleur
Rear Derailleur: Shimano
Derailleur Model: Shimano XT RD-M8100
Rear Chain Wheel Teeth: 10-51
Front Chain Wheel Teeth: 32
Chain: KMC
Braking System: Disc Brake
Brake Type: Hydraulic Disc Brake
Brake Disc Diameter (front/rear): 203/180
Electricity Usage: 1
Cost per 100km: 0.3
Bike Type: Electric Bikes
Specifications
| Product Types | Light-E-MTB, Electric Mountain Bike, Electric Full Suspension Bike |
|---|---|
| Area of Use | Sport |
| Types | Men's, Women's |
| Model Year | 2025 |
| Series | Cube AMS |
| Additional Information | Please check the bike frame size in the individual offers. |
| Weight | 18.8 kg |
| Gross Vehicle Weight | 135 kg |
| Main Colour | Black |
| Wheel Size | 29 inch |
| Tyre Size | 65-584 |
| Tyres | Maxxis Dissector |
| Frame Material | Carbon |
| Frame Geometry | Diamond |
| Engine Manufacturer | Bosch |
| Engine Models | Bosch Smart System, Bosch Performance Line CX Gen.5 |
| Engine Type | Mid Motor |
| Torque | 100 |
| Max. Torque | 100 Nm |
| Max. Supported Speed | 25 km/h |
| Motor Weight | 2.8 |
| Pedal Assist | 400 |
| Power | 250 Watt |
| Motor Activation | Pedal-assisted |
| Assistance Mode | 4 Support Modes |
| Battery | Bosch CompactTube 400, Bosch PowerTube |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Charging Cycle | Up to 1000 Charging Cycles |
| Battery Voltage | 36 V |
| Battery Power | 400 Wh |
| Battery Capacity | 11.1 Ah |
| Charger Model | Bosch Compact Charger 2A |
| Wheel Travel | 140 mm |
| Shock Absorber | RockShox Deluxe Select+ |
| Features | In-Frame Battery |
| Number of Gears | 12 |
| Gear System | With Derailleur |
| Rear Derailleur | Shimano |
| Derailleur Model | Shimano XT RD-M8100 |
| Rear Chain Wheel Teeth | 10-51 |
| Front Chain Wheel Teeth | 32 |
| Chain | KMC |
| Braking System | Disc Brake |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Brake Disc Diameter (front/rear) | 203/180 |
| Electricity Usage | 1 |
| Cost per 100km | 0.3 |
| Bike Type | Electric Bikes |
Reviews
Really impressed, no complaints
Fast delivery, excellent item
Very happy with this purchase
Works great, super happy!
Best thing I've bought in a while
Exactly what I needed, thanks!
Very happy with this purchase
Can't find any faults
Fantastic quality, unbeatable price!
Super satisfied 😊
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.