Continental Grand Prix 5000 23-622
Brand: Continental
Price: €35,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: ddb29fc5-0fb8-43cb-933f-e8a12be6becb
Description
Einsatzgebiete: Profi, Asphalt
Gewicht: 205 g
Serien: Continental Grand Prix, Continental Grand Prix 5000
besondere Eigenschaft: ohne Profil
Bitte beachten Sie: Dieses Produkt kann Angebote in verschiedenen Größen enthalten
Größe ETRTO: 23-622
Durchmesser: 28 Zoll
Kompatibilität: Felgenmaulweite 13-15 mm
Karkassen: Nylon, Continental Vectran Breaker
min. Reifendruck: 7,5 bar
max. Reifendruck: 8,5 bar
TPI: 330
Gummimischung: BlackChilli
Specifications
| Produkttypen | Rennrad-Reifen, Gravelbike-Reifen, E-Bike Reifen |
|---|---|
| Einsatzgebiete | Profi, Asphalt |
| Gewicht | 205 g |
| Serien | Continental Grand Prix, Continental Grand Prix 5000 |
| besondere Eigenschaft | ohne Profil |
| Bitte beachten Sie | Dieses Produkt kann Angebote in verschiedenen Größen enthalten |
| Größe ETRTO | 23-622 |
| Durchmesser | 28 Zoll |
| Kompatibilität | Felgenmaulweite 13-15 mm |
| Karkassen | Nylon, Continental Vectran Breaker |
| min. Reifendruck | 7,5 bar |
| max. Reifendruck | 8,5 bar |
| TPI | 330 |
| Gummimischung | BlackChilli |
Reviews
Quality and price are unbeatable
10/10 would buy again
Top quality stuff, will order again
Quality stuff 💯
Amazing value!
Quality is top tier
Excellent stuff
Highly recommend!
10 out of 10
Best purchase I've made in ages
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.