Centurion Numinis R800i EQ 2025
Brand: Centurion
Price: €3.024,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 45d860e2-2a40-45b2-81fd-9b44e5408a88
Description
Area of Use: Sport
Model Year: 2025
Additional Information: Please check the bike frame size in the individual offers.
Main Colour: Black
Wheel Size: 29 inch
Frame Material: Aluminium
Frame Geometry: Diamond
Engine Manufacturer: Bosch
Engine Model: Bosch Performance Line CX Gen4
Engine Type: Mid Motor
Torque: 100
Max. Torque: 100 Nm
Max. Supported Speed: 25 km/h
Motor Weight: 2.8
Pedal Assist: 400
Power: 250 Watt
Motor Activation: Pedal-assisted
Assistance Mode: 4 Support Modes
Type of Battery: Li-Ion
Charging Cycle: Up to 1000 Charging Cycles
Battery Voltage: 36 V
Battery Power: 750 Wh
Battery Capacity: 13.4 Ah
Number of Gears: 11
Gear System: With Derailleur
Braking System: Disc Brake
Electricity Usage: 1
Cost per 100km: 0.3
Bike Type: Electric Bikes
Bike Frame Size (cm): 50 cm
Specifications
| Product Type | SUV E-Bike |
|---|---|
| Area of Use | Sport |
| Model Year | 2025 |
| Additional Information | Please check the bike frame size in the individual offers. |
| Main Colour | Black |
| Wheel Size | 29 inch |
| Frame Material | Aluminium |
| Frame Geometry | Diamond |
| Engine Manufacturer | Bosch |
| Engine Model | Bosch Performance Line CX Gen4 |
| Engine Type | Mid Motor |
| Torque | 100 |
| Max. Torque | 100 Nm |
| Max. Supported Speed | 25 km/h |
| Motor Weight | 2.8 |
| Pedal Assist | 400 |
| Power | 250 Watt |
| Motor Activation | Pedal-assisted |
| Assistance Mode | 4 Support Modes |
| Type of Battery | Li-Ion |
| Charging Cycle | Up to 1000 Charging Cycles |
| Battery Voltage | 36 V |
| Battery Power | 750 Wh |
| Battery Capacity | 13.4 Ah |
| Number of Gears | 11 |
| Gear System | With Derailleur |
| Braking System | Disc Brake |
| Electricity Usage | 1 |
| Cost per 100km | 0.3 |
| Bike Type | Electric Bikes |
| Bike Frame Size (cm) | 50 cm |
Reviews
Top quality
Got it super fast! Very happy
Absolutely brilliant 👍
Arrived safe and sound, very pleased
Perfect!
Arrived well packaged, very pleased
Fantastic value
Delivered when promised... very satisfied
Really impressed, no complaints
Brilliant!!!
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.